Aj vy ste si doteraz mysleli, že prvým živým tvorom, ktorý bol vo vesmíre, bol pes Lajka? Tak potom ste sa poriadne mýlili! Vyplýva to z vyhlásení vedcov, ktorí vyšli s pravdou na povrch a po desiatkach rokov prezradili, ako to skutočne bolo. 

Zatiaľ čo Lajka vyštartovala do vesmíru v rámci misie Sputnik 2 3. novembra 1957, dvojica psov Cigan a Dezik poletela do kozmu už 22. júla 1951, teda vyše 6 rokov pred Lajkou. Samotný let sovietskeho raketoplánu postaveného na platforme nemeckej vojnovej V-2, ktorého štartovacím bodom bol kozmodróm Kasputin Jar, bol pritom prísne utajovaný a jeho realizácia bola oznámená až spätne. Stalo sa tak koncom 90. rokov 20. storočia.

Zaujímavosťou je, že Lajka let do vesmíru neprežila a v stave beztiaže umrela už po niekoľkých hodinách, no Cigan s Dezikom sa na Zem bezpečne vrátili. Kabína raketoplánu sa totiž pomocou pripevneného padáka bez väčších problémov vrátila zo 100-kilometrovej výšky až na povrch našej planéty. Hladké pristátie pritom znamenalo, že ani jeden zo psov neutŕžil nejaké výrazné zranenie. Napriek tomu sa Dezik psieho dôchodku nedočkal, osudným sa mu totiž stal druhý let, počas ktorého sa padák odtrhol od kapsule a tá nekontrolovateľne dopadla na Zem.

https://www.youtube.com/watch?v=9g7aNdPhXiM

Zdroj: YouTube.com | Foto: YouTube.com