Istý židovský väzeň Marcel Nadjari napísal niekoľko dní pred definitívnym oslobodením koncentračného tábora v Osvienčime list, ktorý skryl do termosky a zahrabal do zeme. Našiel sa v roku 1980 a len teraz sa konečne podarilo zistiť, čo je v ňom napísané.List bol dlhé roky veľkým otáznikom, nakoľko bol nečitateľný. Je písaný v gréčtine, Nadjariho rodnom jazyku. Až pomocou multispektrálnej analýzy, ktorá trvala rok, sa expertom podarilo odhaliť, čo sa v ňom píše. Židovský väzeň Marcel Nadjari v ňom opisuje, aké zverstvá sa páchali, resp. aké zverstvá musel páchať v koncentračne tábore smrti. Nadjari spadal oddielu Sonderkommando, ktorý sa staral o prepravu mŕtvych tiel z plynovej komory do krematória alebo vytrhával zlaté zuby mŕtvym.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Obsah Nadjariho listu: “Niesli sme mŕtvoly nevinných detí a žien do výťahu, ktorý viedol do miestnosti s pecami, a oni ich telá vhodili dnu, kde uhoreli bez použitia benzínu vďaka tuku, ktorý im ostal v tele,” napísal. “Keď si prečítate, čo som robil, poviete si, ako som mohol spáliť svojich zverencov. Veľakrát som myslel na to, že do plynovej komory vojdem spolu s nimi, aby som to ukončil, ale ja som sľúbil pomstu. Chcel som žiť, aby som pomstil smrť svojej matky, otca a milovanej sestry Nelli.”

Nadjari nakoniec Osvienčim prežil a po vojne sa vrátil späť do Grécka. Neskôr imigroval do Spojených štátov amerických. Zomrel v New Yorku v roku 1971 ako 54-ročný.

Zdroj: Smithsonianmag.com | Foto: Pixabay, YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.