Michal má dnes 30 rokov a podnikať začal už počas štúdia. Je jedným z dvoch zakladateľov a majiteľov spoločnosti Websupport, s ktorou dosiahli mnohé podnikateľské úspechy. Rád a často prednáša o podnikaní a jeho firma je pre svoju filozofiu často označovaná ako slovenský Google.  My vám s týmto mladým podnikateľom ponúkame rozhovor, ktorý na našom webe doposiaľ ešte nebol publikovaný.

Michal, na začiatok nám priblížte, ako vyzerá váš pracovný deň.

Ráno tréning a podľa toho, aký je deň. Štvrtok si napríklad nechávam “deň pre seba”, snažím sa dohnať resty, rozmýšľam nad vylepšeniami produktov, služieb, o tom, ako posunúť firmu vpred a o nových projektoch.

O koľkej vstávate?

Snažím sa okolo 7.00. Keď som začínal, tak som vstával aj o 10.00, ale prešiel som na pravidelný spánkový režim a snažím sa ísť okolo tej 22.00-23.00 spať. Vidím, ako to na mňa vplýva aj keď športujem, keď som dobre vyspatý a dodržujem aj stravovací režim, môj výkon je úplne niekde inde.

02

Na jednej z mnohých prednášok, ktoré robíte o podnikaní, ste v príbehu o svojej firme hovorili, že na začiatku ste mali 14 konkurentov. Koľko z nich funguje dodnes?

Je ich veľa. Ono na to, aby človek poskytoval hosting, môže byť aj malý živnostník a dvaja naši hlavní konkurenti pôsobia aj globálne, takže je ich tu stále veľa.

Vaša firma funguje 14 rokov. Čo by ste urobili inak, keby ste mohli?

Určite by som firmu od začiatku ťahal viac celosvetovo. Boli sme príliš zameraní na slovenský trh a to bola chyba. Keby sme už na začiatku mysleli celosvetovo, mohli sme byť teraz aj 10-násobne väčší.

07

Ktorý rok z fungovania vašej firmy bol najkrajší?

Ten, keď sme sa stali lídrom na trhu. Bolo to 10 rokov po štarte.

Najťažší?

Rok na to. Ako sa hovorí, je ťažké byť prvý, ale ešte ťažšie úspech zopakovať, resp. potvrdiť.

Začínali ste podnikať dvaja, stále vám to funguje?

Áno, plus minulý rok sme sa dohodli s investorom o vstupe do našej firmy.

Videl som na fórach o tom rôzne debaty.

Áno, to sú tí “odborníci”, čo problematike vôbec nerozumejú. Ale rád im to objasním. Išlo o naše celosvetové pôsobenie. Náš najbližší veľký cieľ v rámci Websupportu je byť viac svetovým hráčom ako slovenským, preto sme sa dohodli s investorom, ktorý má na medzinárodnom poli veľké skúsenosti, aby nám pomohol.

06

Čo odporúčate mladým ľudom, čoho sa majú po škole “chytiť”, keďže dnes je systém nastavený na produkciu nezamestnaných?

Áno, systém je nastavený veľmi zle. Odporúčam nie po škole, ale ešte počas školy si robiť rôzne svoje “projektíky”, aby ľudia nabrali skúsenosti. Napríklad, ak chce byť niekto po škole dobrý marketér, poviem mu: Kúp 50 kníh od nejakého autora a skús ich predať. Naberie obrovské skúsenosti a relatívne nič ho to nestojí. Alebo ak chce byť kreatívec: Skús obľúbenej kapele urobiť “marketing” v tvojom meste, keď bude mať koncert. Ponúkni sa, že im urobíš plagáty. Ak budú dobré, určite to radi prijmú a máš veľkú “referenciu”. To, čo neznášam, keď príde na pohovor človek po škole a povie, že on nemá žiadne referencie, pretože nič nerobil.  Kto chce, učí sa aj na malých veciach a vie získať cenné skúsenosti.

Ako sa vám podniká v slovenskej legislatíve?

Je to naozaj veľmi zlé. Ale najhorší nepriateľ podnikania je vymyslieť produkt alebo službu, po ktorej bude reálny dopyt. Samozrejme, že by brutálne pomohlo, keby tu bola legislatíva jednoduchšia. Keď vidím, ako sa v Anglicku dá urobiť “eseročka” zopár kliknutiami na internete, je smutné, čo tu všetko musí človek urobiť, aby mohol začať podnikať. Aj tieto nové zdanenia a zaťaženia… Vláda by si mala uvedomiť, že nad podnikateľmi nikdy nevyhrá. Tí sa vždy budú snažiť nájsť tú “skulinku”, lebo potrebujú každé euro na to, aby prežili. Nemali by si robiť z podnikateľov nepriateľov, ale mali by ich podporovať.

04

Na ktorú marketingovú fintu ste najviac hrdý počas pôsobenia vašej firmy?

Možno som najviac hrdý na to, že sme pochopili, že zákaznícka podpora je najväčší marketing. Ak sa k ľuďom chováte milo a viete im čo-to aj prihodiť zdarma, sú radi a potom o vás radi a v dobrom hovoria. Alebo sme napríklad vždy boli jednými z prvých v nasadzovaní nových technológií. Kedysi sme boli hádam jediní, ktorí používali tzv. “remarketing”. To znamená, že ak navštívite náš web, tak vás bude naša reklama “prenasledovať”. Všetci si mysleli, koľko máme peňazí na marketing, pritom to bolo úzko cielené iba na vás.

Najvtipnejšia požiadavka od zákazníka?

Celkom vtipné bolo, keď sa nás jeden pýtal, aké si má dať heslo. Potom je celkom vtipné, keď nám niekto zavolá, že mu nejde internet, aby sme mu to, napríklad do Banskej Bystrice, prišli OKAMŽITE vyriešiť. A čo nie je moc vtipné, ale deje sa to často, že nám volajú ľudia  ̶  väčšinou podnikatelia, ktorí sa dožadujú práva k svojej doméne a hostingu, ktorú im zaregistroval nejaký programátor, s ktorým už nespolupracujú. Potom sa nám vyhrážajú, že “sme na tenkom ľade” a podobne. Pritom my môžeme iba rešpektovať nariadenie súdu, nemôžeme dať prístup k doméne niekomu inému, aj keď ju v konečnom dôsledku platí, ak je napísaná na niekoho iného.

Najvtipnejšia požiadavka od zákazníka? Celkom vtipné bolo, keď sa nás jeden pýtal, aké si má dať heslo.

Spomenuli ste investora, všetko prebieha hladko?

Áno, snažím sa nájsť ľudí, ktorým primárne nejde o peniaze a preto si myslím, že sa nám nielen s investorom, ale aj so všetkými našimi zamestnancami a partnermi, pracuje veľmi dobre.

Ktoré aktuálne startupy riešite? Na čo sa môžeme v blízkej dobe tešiť?

Najväčšia pikoška, čo momentálne vyvíjame, je mobilná aplikácia, ktorá vám automaticky zanalyzuje techniku behu. Jednoducho sa nahráte, ako bežíte a spätne vám príde feedback, čo je dobre, čo zle a čo treba vylepšiť.

03

Ako často hackeri útočia na servery Websupport?

Máme to tu pomerne častý jav, aj keď hackeri nechcú útočiť priamo na nás, ale útočia na servery našich klientov. Ale v podstate útočia na nás. Zatiaľ sme žiaden veľký problém nemali, ale začalo sa u nás aj všade vo svete praktizovať také moderné výpalníctvo: “Zaplaťte alebo vám zhodíme server”. No a keď podnikateľ vie, že napríklad má za deň objednávky cez e-shop za X €, tak radšej zaplatí nejakú sumu, ako si nechať odstaviť web alebo server na jeden deň. Výpalníci už teda nie sú holohlaví típci, ale často programátori s umastenými vlasmi niekde v Rusku. Aj keď možno za nimi zase stoja nejakí tí holohlaví…

Čo robíte, keď sa potrebujete odreagovať od takýchto problémov? Športujete?

Odmalička rád behávam, bežal som rôzne maratóny a teraz trénujem na Iron Man (tvrdá triatlonová disciplína  ̶ plávanie 3,86 km, bicyklovanie 180,25 km a maratónsky beh 42,2 km  ̶  súťaží sa bez prestávky).

Máte aj iné záľuby?

Mám odmalička rád beletriu, napríklad Dostojevského. Veľmi rád píšem  ̶  blogujem a aj môj Facebook profil je verejný. Na sociálnych sieťach som veľmi aktívny, napríklad na Twitteri. No a potom šport, ako som spomenul: beh, bicykel, futbal.

05

Nedá sa nevšimnúť vaše tetovanie, čo to je?

Je to taký biomechanic štýl, ale na tom až tak nezáleží. Význam môjho tetovania je, že som si chcel nechať pamiatku na časy, keď som začínal. Starší ľudia vždy “mudrovali” a ja som si chcel nechať takú pripomienku: Keď budem svojmu synovi raz “dávať múdrosti”, aby mi mohol povedať: “Čo tu kecáš, pozri na tú tetovačku!” (smiech)

Niekde ste povedali, že sa prísne a zdravo stravujete, ale na vašom Facebook profile som videl aj pečenú klobásku.

Pečenú klobásku milujem! (smiech) Ale najväčším nepriateľom zdravého stravovania sú cukry. Tuky nie sú až taký problém, ono aj pred tréningom som kedysi praktizoval, že som si dal klobásku, má to veľkú energetickú hodnotu…

01

Obľúbená dovolenková destinácia?

Milujem Barcelonu, tam sa mi veľmi páči… Taktiež mi učarovala Kodaň a samozrejme San Francisco a celá Kalifornia.

Ste stále slobodný, čo ženenie sa…?

Ja vždy vtipkujem, že to je ako AIDS. Keď to máš, môžeš sa tomu brániť, ale nakoniec ťa to dostane. Čiže už som v posledných štádiách (smiech).

Ako dlho ste s frajerkou?

Sedem rokov.

Blondínky/brunetky?

Brunetky, jednoznačne! (mám frajerku brunetku, takže nemôžem odpovedať inak, ale dúfam, že to nebude čítať, pssst!) (smiech)

Ja vždy vtipkujem, že ženenie je ako AIDS. Keď to máš, môžeš sa tomu brániť, ale nakoniec ťa to dostane.

Zadok/prsia?

Asi zadok :-)

Na čo je Michal Truban najviac hrdý?

Na to, že som našiel také vnútorné šťastie, aj keď stále niečo riešim, mám výzvy v biznise, v športe, ale popritom nie som v strese alebo panike. Samozrejme, stále sú nejaké prekážky a problémy, ale vo všeobecnosti som veľmi šťastný.

Zlozvyk?

Neviem, či to je zlozvyk, ale všetko robím naplno. Keď sa idem s niekým opiť, tak poriadne, takisto aj v biznise a vo všetkých veciach, snažím sa do všetkého dať maximum.

Posledný dobrý film?

Searching for Sugar Man.

Obľúbená kapela?

Pink Floyd a Psí vojáci.

Máte nejakého domáceho miláčika, okrem frajerky?

Nie. (smiech)

Hudobný nástroj?

Ja som hudobný antitalent. (smiech)

Najpoužívanejšia nadávka?

Ja nadávam celkom dosť. (smiech) Keď idem na bicykli na pretekoch a už nevládzem, tak si schuti ponadávam, najčastejšie “do pi*e”, a vtedy ma to celkom dosť vie nakopnúť.

Prvá ranná myšlienka?

Čo si dám na raňajky! (smiech) No a potom, samozrejme, aký mám dnes program, čo ma čaká… klasika…

08

Známa osobnosť, ktorá bola pre teba “femme fatale”?

Asi Monica Bellucci.

More alebo hory?

To sú ťažké otázky, ale asi by to vyhralo more.

Mesto alebo vidiek?

Aj keď pochádzam z vidieka, tak mesto.

Najväčšie sklamanie?

Ja som spomienkový optimista, čiže nepamätám si.

Ste hrdý na Slovensko?

Tak zdravo, nemám rád nejaké prehnané hrdenie sa, ale s pokorou áno. Ja sa to snažím nerozdeľovať nejako podľa národností, mohol by som povedať, že nemám rád úplne napríklad českú mentalitu, ale na druhej strane je tam kopec fantastických ľudí, takže…

8 bonusových videí k interview s Michalom Trubanom