Je mladý, perspektívny, profesionálny a tak trochu uletený. Reč je o slovenskom fotografovi Matejovi Zrebnom, ktorý nám ponúkol exkluzívny rozhovor. Porozprával nám čo-to o svojom povolaní fotografa, o modelkách či úspešných osobnostiach, s ktorými spolupracoval.

Mohol by si sa nám na úvod trochu predstaviť

Čaute, čaute, takže volám sa Matej Zrebný a som z Bytče, medzi moje hlavné záľuby patrí fotenie, točenie, zájdem si, samozrejme, aj do fitka. A ešte pridávanie fotiek na môj fajnový Instagram, kde mi môžeš hodiť rovno follow.

Kedy si začal s fotografovaním/videoprojekciou a čo ťa k tomu viedlo?

Fotky ma zaujali ešte na strednej škole, kde som nejednej pani učiteľke a spolužiačke fotil výstrih na moju vymakanú Nokiu. Rozlíšenie bolo malé, za to o výplni výstrihu sa to povedať nedalo. Keď už som mal pofotené všetky cecky na okolí, chcel som si niektoré zväčšiť a tu hľa som sa zoznámil s Photoshopom, čiže áno, priviedli ma k tomu ony a doteraz im za to ďakujem.

Navštevoval si špeciálnu školu, kde si sa venoval fotografii alebo nejaké kurzy/workshopy/semináre zamerané na fotografovanie?

Chodil som na gympel, chápeš. Tam ťa učia o fotosyntéze a zložení listov (cenné vedomosti, ktoré využívam dodnes). Jediný foťak, ktorý som vtedy poznal, bol na mojom telefóne. Fotiť som sa učil sám, že som pozeral na internete všetko možné, čo sa dalo, no určite mi pomohli nejakí fotografi, ktorí boli veľmi aktívni v mojich začiatkoch, no keď som to rozbehol viac ako oni, nejako už neboli moji kamoškovia. Ktovie prečo…Tento príbeh je smutnýýý…

Keď už som mal pofotené všetky cecky na okolí, chcel som si niektoré zväčšiť a tu hľa som sa zoznámil s Photoshopom.

Máš vlastnú agentúru MyWay Agency. Čo ťa viedlo k tomuto rozhodnutiu?

Pred 4 rokmi mi spadol na zem externý disk. Je to dlhý príbeh, ale viem, že keby vtedy nespadne, tak tu teraz so mnou nerobíte tento rozhovor. No viedlo ma k tomu to, že veľa mojich fejk kamošov ma začínalo napádať s tým, že či to robím legálne a nechcel som riskovať prípadne nahlásenia a hlavne som to chcel rozbehnúť naplno, nie len popri škole. Nechcel som problémy, tak som sa vykašlal na výšku (že keby čosi, tak do Mekáča berú vraj aj bez titulu. Nemám to overené, no podľa mňa sú to lži!) a hneď založil firmu, ktorej sa veľa ľudí smialo, že na čo je 20-ročnému človeku s.r.o.čka. Čiže, tu je dôkaz, že neprajníci sú palivo, keďže mojej firmičke sa už 2 roky aktívne darí.:)

Čo je zdrojom tvojej inšpirácie?

Určite internet, zaujímavé fotky, články zo sveta. Snažím sa aj viac čítať. Samozrejme, YouTube (niekedy aj iné Tube – if you know what I mean… :D) kde čekujem klipy a pod.

Aké sú názory na tvoju prácu?

Na názory sa musíte opýtať tých názorovateľov :D, ale myslím si, že celkom dobré. Aspoň to usudzujem z toho, že ľudia by nechceli fotky od niekoho, koho tvorba sa im nepáči. Stretávam sa denne, že mi ľudia píšu, hovoria o tom, že ma podporujú. Je ich naozaj veľa a vážim si každého jedného. Ste super, nič ma nepoteší viac ako krásna správička od srdiečka o tom, ako ma daný človek podporuje a že sa mu páči moja tvorba. Fakt vážne, ďakujeeeem, mám super fans.

Zažil si aj nejaký bizarný zážitok v povolaní fotografa?

Neviem, či bizarný alebo niekým vysnívaný, ale raz mi jedno dievča menom Lucia navrhlo, či sa so mnou môže po fotení vyspať. Povedala to cielene a na rovinu, plus, že mi dá aj tringelt a riadne za všetky fotky zaplatí. Dodala, že bez tejto podmienky môžeme zabudnúť na celý kšeft a žiadne fotenie nikdy nebude. Ja, ako veľký charakter so silnými morálnymi hodnotami a pevnou vôľou, som túto ponuku, samozrejme, odmietol. Inak len tak bokom. Dobrý zážitok a úspech je to, že s Luciou sme nedávno rozbehli kontrakt a pôsobí v našej agentúre ako dvorná fotomodelka na fotenia všeho druhu. Jej všetky fotografie nájdete na mojom webe www.mywayagency.sk

Ktorú tvoju fotografiu si ceníš najviac?

Tie s Luciou…jednoznačne! Ale aj tie s Egom sa celkom podarili.

Matej Zrebný Ego

Všimli sme si, že si vychytený fotograf. S akými známymi osobnosťami si spolupracoval?

Fotil som Rytmusa jak tlačí do seba pizzu v štúdiu. Potom Ega, to bolo v pohode a najviac som dal latku asi, keď som fotil seba v zrkadle :D (To bol vtip, ja som inak skromný chlapec) a ešte takých menej známych, že by to tu aj tak väčšina nepoznala. Pre mňa sú veľké osobnosti hlavne ľudia s ktorými spolupracujem a ľudia s ktorými budem rozbiehať biznis do budúcna. Uvidíte čoskoro a dúfam, že veľa z vás to (ne)poteší.

Určite fotíš aj baby. Ako sa k tebe správajú počas fotenia? Flirtuješ s nimi alebo to všetko prebieha na profesionálnej rovine?

Profesionálna rovina musí byť. Preto som si dal nainštalovať profesionálny gauč na castingy, ktorý môžete vidieť v rôznych zahraničných videách. (if you know what I mean) Lucka sa sp(r)ávala ku mne veľmi milo. Ale neflirtujem s nimi. Mám rad veci na rovinu. Normálne im poviem, kde si má dať ruku, čo má robiť druhou, čo má spraviť s perami. Ako dlho má byť v tej danej polohe. Vlásky, vietor,  riadne, všetko, chápete ma, musí to mať celé energiu. A čo sa fotenia týka tak… :D, nie teraz vážne, musím byť profesionálny, lebo potom by sa roznieslo, že s nimi flirtujem a už by som sa nezastavil s tými zákazkami. Nie teraz vážne už naozaj. Mám pekný ateliér, ak sa chceš odfotiť príď a uvidíš, či som profesionálna rovina.

Matej Zrebný baby

Čo by si odkázal čitateľom ManMagazin.sk?

Čítajte tento Magazín aj naďalej, lebo ľudia, ktorí ho tvoria, majú štýl a všetci si ma po tomto rozhovore follownite na Instagrame, kde môžete sledovať moje hlúpe hashtagy a popisy k fotkám a môj nudný FakeLife. Klesajú mi followers, a to ma robí nepokojným. :D Čautee a makajte na tom, čo vás baví :)

Foto: archív Matej Zrebný