Reštaurácia, kde neplatíš, pokiaľ si chudobný. Na Slovensku fantasy príbeh, a Madride skutočnosť. Predstavujeme vám zariadenie Robin Hood, ktoré je útočiskom pre každého, kto to potrebuje. 

Robin Hood bol bájny britský hrdina, známy tým, že pomáhal slabším a chudobným. Tento zbojník sa stal vzorom aj pre 80-ročného katolíckeho kňaza Ángela García Rodrigueza, ktorý si v Madride otvoril reštauráciu s jeho menom, pričom sa rozhodol ísť v šľapajách tohto bájneho hrdinu a pomáhať chudobným. Reštaurácia ponúka bežné denné menu za 11,80 eur, čo je síce dosť vysoká cena, no vďaka nej sa tu večer môžu najesť i ľudia bez domova, a to úplne zadarmo.

Podnik každý večer nasýti približne 100 ľudí bez domova. Kňaz navyše chce, aby sa tu všetci cítili dobre a zároveň, aby dostali rovnaký servis. „Chcem, aby bezdomovci mohli jesť s rovnakou dôstojnosťou ako ostatní zákazníci. Jesť v rovnakej kvalite, popíjať z krištáľových, nie plastových pohárov a navyše v priateľskej atmosfére,“ hovorí kňaz. Taktiež tvrdí, že sa inšpiroval pápežom Františkom a okrem tejto reštaurácie vlastní ešte ďalšie tri, ktoré taktiež pomáhajú bezdomovcom.

Oblasť, kde sa podniky nachádzajú, je plná ľudí, ktorí po ekonomickej kríze zostali bez domova. Kňaz preto okrem dobročinnosti v reštauráciách zrekonštruoval aj opustený kostol na komunitné centrum, kde môže viac ako 200 návštevníkov pozerať televíziu, telefonovať alebo sa vyspať. Bezdomovcom je tu nonstop ponúkaná káva zadarmo na zahriatie.

Ak by ste chceli reštauráciu v Madride navštíviť, sklameme vás. Pomôcť chce toľko duší, že podnik oznamuje najbližšiu voľnú rezerváciu až v apríli. Ľudí sem neláka len možnosť pomôcť, ale aj vynikajúce jedlo. Mimochodom, v reštaurácii pracujú ako dobrovoľníci, tak aj prestížni španielski kuchári a raz do týždeň do nej dokonca zavíta aj nejaká tá celebrita z oblasti gastronómie. Podnik je otvorený nonstop, ponúka i možnosť ubytovania sa a ľudia sa tu môžu zadarmo požičať mobil, aby zavolali, komu potrebujú.

Foto: Twitter