Rasťo Valent, 30-ročný Slováčisko ako repa, sa pred jedenástimi rokmi rozhodol opustiť rodnú krajinu kvôli práci. Vtedy nemohol ani len tušiť, že jeho život naberie zaujímavý a veľmi úspešný smer v oblasti, ktorej sa doma venoval len pre zábavu.
Asi rok po maturite sa Rasťo rozhodol opustiť rodné Slovensko a odiísť za prácou a novými skúsenosťami do Anglicka. Chalan z “Petržky”, ktorý od pätnástich cvičil len tak pre radosť, v zahraničí poriadne zamakal a v tridsiatke sa z neho stal prvý slovenský Men´s Physique.
Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —
Cesta k úspechom však, prirodzene, nebola jednoduchá a priama. Stretol sa s mnohými, ktorí ho chceli od športu odradiť. Rasťo taktiež priznal, že súťaženie je nesmierne časovo a finančné náročné, keďže si športovec častokrát musí sám hradiť cesty po celom svete, pričom šanca na úspech na týchto súťažiach nebýva vôbec veľká, práve naopak. Konkurencia je obrovská a často je na výhru potrebné prekonať aj tridsať atlétov. Rasťo však tvrdí, že vždy išiel tvrdo za svojim, veril sám v seba a s podporou svojej manželky a rodiny prekonal všetky krízy.
Chalan z “Petržky”, ktorý od pätnástich cvičil len tak pre radosť, v zahraničí poriadne zamakal a v tridsiatke sa z neho stal prvý slovenský Men´s Physique.
Úplne prvú súťaž slovenský športovec absolvoval v roku 2013, kedy súťažil v naturálnej kulturistike. Skončil vtedy na šiestom mieste a dodnes na to rád spomína. Hovorí, že aj keď nevyhral, bol to super pocit a cítil sa ako víťaz. Odvtedy aktívne súťaží už piatym rokom a podarilo sa mu získať nespočetné množstvo ocenení. Medzi najlepšie určite patrí tretie miesto v UKBFF West Midlands a UKBFF Nationals dva roky po sebe, najvýznamnejšie sú však dve prvé miesta v IFBB Arnold Classic Europe a IFBB British Champion, ktoré mu umožnili požiadať o Pro Card. Vďaka nej má oficiálny titul profesionála a môže sa teda zúčastňovať profi súťaží a v rámci nich vyhrať okrem iného aj finančné ceny či získať nových sponzorov alebo dokonca klientov.
Rasťo sa v Anglicku živí ako osobný tréner a sám pred súťažou trénuje dvojfázovo päť až šesťkrát do týždňa, mimo súťaže “len” päťkrát, pričom každý jeho tréning trvá hodinu a pol. Okrem času, ktorý cvičeniu a súťaženiu venuje, musí vraj prinášať veľkú obeť aj v iných oblastiach, no sám tvrdí, že nemá pocit, že by sa niečoho vzdával. Jeho práca je pre neho koníčkom a rád sa vo forme udržuje aj mimo súťažnej sezóny, a to nielen kvôli potenciálnym sponzorom, ale i svojim klientom. Bratislavčan totiž zastáva názor, že tréner má byť pre klienta mentorom a zároveň vzorom.
pred súťažou trénuje dvojfázovo päť až šesťkrát do týždňa, mimo súťaže “len” päťkrát, pričom každý jeho tréning trvá hodinu a pol.
Aj mladý makač má v športe dva veľké vzory – jedným z nich je Arnold Schwarzenegger a druhým je Slovák Pavol Jablonický, avšak dodáva, že vzorom je preňho každý, kto v živote niečo dokázal. A čo odkazuje ľuďom, ktotí majú podobné ciele ako on? “Ísť si tvrdo za svojim cieľom a nenechať sa odradiť okolím.”
Tento článok je pripravovaný v spolupráci so ŠportovýMagazín.sk, lajknite si ho na Facebooku
Zdroj | Foto: Rasťo Valent