Už je to 55 rokov (12. 4. 1961) od momentu, kedy sa do vesmíru po prvý raz pozrel pozemšťan. Možnosť vidieť zemeguľu z takej ohromnej výšky dostal vtedy 27-ročný kozmonaut Jurij Gagarin.

Jurij Gagarin sa narodil 9. marca 1934 v Gžatsku (dnes Gagarin). Po ťažkom období 2. svetovej vojny, pri ktorej akoby zázrakom nikto z jeho rodiny nezahynul, sa vyučil za zlievača a hneď po vyučení odišiel na štúdium na Saratovskú priemyselnú školu.

Po úspešnom ukončení školy si odišiel splniť svoj sen, ktorým bolo lietanie. Až v roku 1955 sa mu podarilo dostať na leteckú školu v Orenburgu. Po úspešnom ukončení školy sa nechal preveliť na leteckú základňu Luostari – Novoje pri Murmansku.

Najväčšie šťastie sa na poručíka Gagarina usmialo v roku 1959. Prihlásil sa do náboru záujemcov do kozmického programu a bol vybraný. A aby toho nebolo málo, práve on bol poverený priamo hlavným konštruktérom Segejom Korľjovom (1907 – 1966), aby ako prvý človek na svete pilotoval kozmickú loď. Okrem iných rôznych aspektov napomohla Gagarinovi aj jeho výška. Meral len 161 centimetrov, čiže sa do malej kabíny Vostoku perfektne zmestil.

Dňa 12. apríla 1961 o 6:07 svetového času odštartovala loď Vostok 1 z kozmodrómu Bajkonur. Gagarin bol na palube. Let trval hodinu a štyridsaťosem minút. Loď urobila jeden oblet Zeme. V rámci pristávania, za veľmi dramatických udalostí, pristál Gagarin na padáku pri Semelove v Saratovskej oblasti.

Týmto úspešným letom sa z Gagarina stala živá legenda. Stal sa z neho major a bol pozývaný takmer do všetkých kútov sveta. Každý mal záujem vidieť prvého človeka vo vesmíre, aj keď pochádzal zo ZSSR. Neskôr bol poverený vedením a tréningom kozmonautov. Stal sa zástupcom veliteľa výcvikového strediska. Jeho novým snom bola cesta na Mesiac, na ktorú sa spolu s kozmonautmi pripravoval. Vzdelanie si rozšíril štúdiom na Žukovského leteckej akadémii v Moskve.

V rámci prípravy dostal povolenie opäť lietať na stíhačkách. A práve lietanie sa mu stalo osudným. 27. marca 1968, za dodnes nevyjasnených okolností. Stíhačka MIG-15, v ktorej sa nachádzal Gagarin a jeho veliteľ Vladimír Serjogin, narazilo do Zeme zhruba 18 kilometrov od mesta Kiržač. Pochovaný je na pohrebisku pri Kremeľskom múre v Moskve. Zostali po ňom manželka (Valentina Ivanovna Gorjačevova) a dve deti (Jelena a Galja).

Meno Jurija Gagarina sa 12. aprílom 1961 navždy zapísalo do histórie ľudstva a Valné zhromaždenie OSN v roku 2011 tento deň vyhlásilo ako Medzinárodný deň letu človeka do vesmíru. A keďže je rok 2016 55. výročím, usporadúvajú sa v Ruskej federácií veľké oslavy tohto dňa. Niektorí si výročie pripomenuli priam geniálnymi nápadmi, ako dokazuje toto video.

Zdroj: rt. com