Spoločnosť GRAND POWER konečne prichádza na trh s dlho očakávanou novinkou! Zbrojárska spoločnosť zo Slovenska, špecializujúca sa hlavne na výrobu pištolí, spustila predaj samonabíjacej karabíny STRIBOG SR9 A1 U. Zbraň je po úspešnom absolvovaní všetkých skúšok v predaji v podnikovej predajni v Slovenskej Ľupči.

Ako munícia slúži náboj kalibru 9 mm Luger. Zbraň zatiaľ používa zásobníky typu UZI, avšak neskôr sa bude dať prerobiť na zásobníky priamo z produkcie spoločnosti. Keby sa však chcel vlastník aj po úprave zbrane opäť vrátiť k UZI zásobníkom, môže tak spraviť s pomocou adaptéru.

Karabína sa dá ľahko bez akýchkoľvek nástrojov rozobrať na čistenie. Hlavné ovládacie prvky zbrane sú obojstranné. Naťahovacia páka záveru je stranovo vymeniteľná. Zbraň funguje na princípe dvojhmotového záveru.

Telo zbrane bolo skonštruované presným trieskovým obrábaním z duralu. Pažba je sklopná, vyrobená z materiálu FRN (Fiberglass Reinforced Nylon). Avšak v prípade záujmu bude možné pažbu vymeniť za pažbu AR, ktorá sa bude dať pripevniť na adaptér.

Samotná rukoväť zbrane je typu AR, čiže sa dá zameniť za kompatibilné výrobky iných výrobcov. Hlaveň zbrane je vybavená úsťovou brzdou vyrobenou priamo v spoločnosti GRAND POWER. Pre príslušenstvo sú k dispozícií dve lišty typu Picantiny a dve lišty systému KeyMod.

kuracina
Konštruktér a riaditeľ spoločnosti GRAND POWER s.r.o., Jaroslav Kuracina

Spoločnosť GRAND POWER založil v roku 2002 Ing. Jaroslav Kuracina. Spoločnosť sídli v Banskej Bystrici. Počiatky firmy neboli vôbec jednoduché. Už v roku 1997 vyrobil svoju prvú pištoľ Q100 a o niečo neskôr prototyp K1 (dnes K100). Spoločnosť začínala absolútne od nuly a na jej začiatku stál len jej vlastník. Dnes zamestnáva spoločnosť viac ako sto zamestnancov pracujúcich so špičkovými prístrojmi. Dnes importuje zbrane pre civilný trh v USA, Ruskej federácií a ďalších 50 krajinách sveta. Či však aj nová samonabíjacia karabína STRIBOG SR9 A1 U vzbudí záujem verejnosti, ukáže až čas. Mimochodom, zbraň bola nazvaná podľa Striboga, staroslovanského boha vetra a búrok.

Zdroj: grandpower.eu Foto: biztweet.eu, thefirearmblog.com