Ruku na srdce. Každý z nás túži po aute, s ktorým sa nebude hanbiť brázdiť cesty, ideálne pritom nielen tie na Slovensku. Hoci je vhodných tátošov mnoho a pohybujú sa vo viacerých cenových reláciách, len málokto by dokázal odmietnuť Rolls Royce. Pri najnovšom počine megaspoločnosti z Veľkej Británie, kabriolete zvanom Dawn, sa vám pritom doslova začnú zbiehať slinky.

Rolls Royce ostal verný svojmu typickému dizajnu, ktorý azda nikdy neomrzí. Aj v prípade Dawnu tak môžeme rátať s dokonalými krivkami automobilu, ktorý pôsobí robustne, no zároveň jeho ladné krivky vzbudzujú pocit nežnosti. Dawn zaujme nepochybne aj dverami otváranými dozadu, čo napokon nie je pri tejto značke ničím výnimočné. Rolls Royce sa chcel vyhnúť diskusiám o prílišnej podobnosti s ostatnými luxusnými modelmi. Aj preto priniesol výrobca až 80% odlišných dielov, ako tomu bolo v prípade Phantomu. Dawn sa pritom líši aj celkovými rozmermi. veď najnovší počin Britskej spoločnosti ponúkne zníženú karosériu o 45 milimetrov, nárazník sa pritom predĺži o 53 milimetrov, čo je síce oproti Ghostu nepatrný, no predsa rozdiel.

Rolls Royce

Exkluzívny automobil Rolls Royce Dawn chráni pred dažďom aj látková strecha, ktorej samotné zloženie, respektíve rozloženie, by nemalo presiahnuť dobu dvadsiatich sekúnd, stačí vám pritom spomaliť na rýchlosť 50 km/h. Ak sa bojíte prederavenia látky, obávate sa veru zbytočne. Dizajnéri v Rolls Royce si totiž sú plne vedomí nebezpečenstva pretrhnutia, respektíve náhodného poškodenia látky na svojom najnovšom modeli, preto spevnili strechu hneď niekoľkými kvalitnými vrstvami exkluzívnych materiálov, ktoré by podľa slov výrobcu mali vydržať veľmi veľa.

Sklápateľná strecha z látky nie je náhodou. Výrobca totiž nad pevnou strechou ani len nepremýšľal, podľa Rolls Roycu totiž zvuk padajúcich kvapiek dažďa na látku neprekoná nič. Po zrolovaní strechy sa vám pritom naskytne pohľad na skvostný interiér vozidla, v ktorom prevažujú exkluzívne materiály, drevo nevynímajúc. Ide pritom o kvalitné drevo používané tiež v člnoch, ktoré ako dominantu nájdeme okrem obloženia zadného lému sedadiel aj na palubnej doske, kde dotvára exkluzívny vzhľad samotného automobilu. Nedostatku vzorov sa pritom obávať nemusíte. V Britskej automobilke si totiž vážia každého svojho zákazníka, tvar, vzor i druh dreva vám tak odkážu upraviť podľa vašich požiadavok.

Ak ste si doteraz mysleli, že zvuk vo vašej Fabii už nič neprekoná, veľmi ste sa mýlili. Rolls Royce Dawn ponúkne až 16 samostatne nastaviteľných reproduktorov, ktoré sa postarajú o dokonalý audio zážitok. Z ostatnej výbavy stojí za zmienku tiež štvorzónová klimatizácia, exkluzívna koža v interiéri, či dve núdzové sedadlá za miestami vodiča a spolujazdca. Tie poslúžia predovšetkým v prípadoch, že sa vaši priatelia nebudú mať ako prepraviť a ostanú nútení „potlačiť sa na zadných sedadlách Rolls Roycu“.

O to, že pri zrýchlení vás Dawn nedokáže dostatočne pritlačiť do sedačiek, sa obávať nemusíte. Rolls Royce je totiž známy tým, že svoje luxusné modely dokáže skrášliť nielen po stránke výzoru, ale ani ich motorickú časť nenechá bez povšimnutia. Aj Dawn tak ponúkne pohon zadnej nápravy, pričom pod kapotou nájdeme 6,6-litrový motor V12 z bratského Ghostu. Ten je mierne upravený a pre najnovší kabriolet ponúka výkon 420 kW, čo predstavuje 563 koní. Poriadne veľké stádo vo vašom kabriu dokáže vyprodukovať rýchlosť 250 km/h, z 0 na 100 sa pritom Dawn dostane za 4,9 sekundy. Za povšimnutie tiež stojí krútiaci moment 780 Nm, ten dosiahnete už pri prekročení 1500 otáčok za minútu.

Výroba Rolls Royce Dawn je naplánovaná na začiatok roku 2016, Britská automobilka ale prijíma prvé pred objednávky už teraz. Ceny sú zhruba o 20% vyššie, ako je tomu pri modeli Wraith, zo svojej peňaženky tak budete musieť vytiahnuť asi 400 000 USD. To je suma, za ktorú si môžete zaobstarať aj model Phantom od rovnakého výrobcu.

Zdroj: Theverge