Konečná podoba príplatkov za prácu v noci, cez víkend a vo sviatok je definitívne známa! Včera poslanci NR SR odsúhlasili prijatie novely zákonníka práce upravujúcu práve sporné navýšenie miezd prostredníctvom zvyšovania pracovných príplatkov. O koľko by si mali teda bežní Slováci prilepšiť?

V prvom rade je treba podotknúť, že zvyšovanie platov bude postupné. Od 1. 5. 2018 sa príplatok za nočnú prácu navýši z dnešných 20 na 30 % zo sumy minimálnej mzdy za hodinu. Druhá etapa sa prejaví od 1. 5. 2019, kedy príplatok vystúpi až na 40 %.

Za prácu vo sviatok bude patriť zamestnancovi odmena, ktorá sa zvýši z terajších zákonom garantovaných 50 % na 100 % priemerného zárobku zamestnanca. Za prácu v sobotu si zamestnanci od mája 2018 prilepšia o 25 % minimálnej mzdy, od mája 2019 to bude až 50 % zo sumy hodinovej minimálnej mzdy.

Pokiaľ pracujete i v nedeľu, tak od mája 2018 dostanete na výplate pridané o 50 % zo sumy minimálnej mzdy a od mája budúceho roka by to už malo byť 100 % sumy minimálneho hodinového zárobku.

Navyše zamestnávateľom pribudne povinnosť zverejňovať v pracovných inzerátoch plnú výšku základnej ponúkanej mzdy. Pokiaľ nebude korešpondovať s platom, ktorým bude zamestnanec reálne ohodnotený, budú im za to hroziť sankcie.

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU —

Zdroj: cas.sk, dennikn.sk | Foto: Giphy