365. deň v roku, inak nazývaný aj Silvester. Posledný deň, v ktorom si môžete spísať nekonečný zoznam predsavzatí. Deň, kedy môžete sumarizovať všetky svoje poklesky, ale aj úspechy a zamyslieť sa, čo v novom roku zlepšiť.

Pravidlo prvé: Jedzte s rozumom
Možno sa vám to zdá ako zbytočná rada, ale vedzte, nie je. Ocitnete sa na silvestrovskej chate alebo párty. Všade kopa jednohubiek, chlebíčkov, čipsov, zákuskov. Šunečky, olivky, nátierky, sardelky. Samostatne lukratívne kúsky pokrmov sa vo vašom žalúdku skĺbia do časovanej bomby  a môže vám ostať akurát tak dobre zle. Takže sa kroťte. Sami viete, že ak nie ste šofér, čo pre vaše dobro dúfame, že nie ste, tak si vypijete. A nie málo.

Pravidlo druhé: Pite s rozumom
Dostávame sa k zásadnejšiemu problému konzumácie počas silvestrovskej noci. Alkohol. Silvester sa u mnohých z nás môže nazývať aj dňom pred najväčšou opicou v roku. Ironické je, že tá mrcha prichádza hneď v prvý deň nového roku a je ťažké ju potom prekonať. Ťažké, ale nie nemožné. Pite to, o čom viete, že vám neškodí a máte s daným druhom alkoholu dobre nacvičenú spoluprácu. Napríklad, ak viete, že z domáceho budete K.O., nepite domáce (pozn. autora sebe samému). Nemiešajte. Pravidlo, ktoré nás učili celé generácie, no aj tak ho často a radi porušujeme. Skúste sa vyhnúť výzvam „daj si so mnou“. Pite, koľko uznáte za vhodné. Chcete si večer užiť s priateľmi, nie záchodovou misou.

girls

Pravidlo tretie: Nebaľte ženy
Hoci sme sa snažili poučiť vás, vieme, že pravidlo druhé je zbytočné a úplne ho odignorujete. Pre vlastné dobro sa snažte držať aspoň pravidla číslo tri. Nebaľte ženy. Dôvodov je viacero. Prvý dôvod. Nie ste tak šarmantní, ako si myslíte, že ste. Znovu opakujeme, porušili ste pravidlo číslo dva. Máte vypité, viac ako si myslíte. Zrejme z vás aj tiahne, moce sa vám jazyk a ani ten zvodcovský pohľad nie je taký, ako by ste si mysleli. Skúste sa pozrieť do zrkadla zhruba pred polnocou. Druhý dôvod je, že môžete naraziť na rovnako sťatú dámu, ako ste vy. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale viete ako to môže dopadnúť. Lekárne sú na Nový rok zatvorené, myslite na to!

Pravidlo štvrté: Pozor na pyrotechniku
Sme muži. Je samozrejmé, že nás pyrotechnika priťahuje rovnako, ako bižutéria priťahuje ženy. Nebezpečná, výbušná. Aspoň raz za rok sa cítime ako vojaci v prvej línií. Napriek tomu, že všetci poznáme riziká pyrotechniky, nie vždy k nej pristupujeme zodpovedne. Bude to znieť otrepane, ale stále sa držme faktu, že ste porušili bod č.2. Vaše zmysly sú otupené, pud sebazáchovy drieme niekde na stole pri fľaši. Zarozprávate sa so zapálenou svetlicou a odpálite ju niekam do davu nevinných civilistov. Pozabudnete sa a pirát v ruke strelí skôr, ako ho odhodíte. Katastrofických scenárov by sa k téme pyrotechniky dalo písať veľa. Buďte opatrní, ak už nie kvôli iným, tak kvôli sebe. Ak ste zadaní, potrebujete prsty. Ak ste nezadaní potrebujete dlaň. Nepríďte o ne kvôli svojej nerozvážnosti.

Pravidlo piate: Žiadne predsavzatia
Posledné, najmenej závažné pravidlo. Nedávajte si predsavzatia. Ak sa chcete zmeniť, ak chcete schudnúť, začať šetriť, prestať fajčiť, stať sa letcom, urobte to kedykoľvek. Nedávajte si zámienku na to, aby ste svoju zmenu k lepšiemu odložili na neskôr. Príležitosť na zmenu, záväzok a predsavzatie máte počas celého roka. Vôbec sa ňou nemusíte prezentovať vo forme novoročného statusu s nekonečným zoznamom predsavzatí. Meníte sa kvôli sebe, nie kvôli iným. Tak sa, sakra, vyhecujte a zmeňte sa hneď. Nepotrebujete na to Silvester, ani Nový rok.

My v redakcií SLOVAK MAN sme sebakritickí. Vieme, že porušíme zrejme všetkých päť pravidiel rovnako ako vy. Veríme však, že sme vás aspoň trošku namotivovali k zodpovednosti, aspoň jeden deň v roku.