Architekt z Kazachstanu prišiel s kontroverzným, no zároveň architektonicky geniálnym projektom. Vrátime sa na stromy?

Kazašský architekt Aibek Almassov zo štúdia A. Masow Architects ponúka dávku výdatného architektonického orgazmu. Jeho najnovší projekt je v podstate veľmi jednoduchý. Sklenenú tubu postavil okolo živého, stále rastúceho stromu. Znie to maximálne triviálne, ale výsledok je maximálne uspokojivý. Futuristický. A fascinujúci.

Jedinečný projekt má za úlohu ponúknuť ľuďom útek z betónových krabíc a pomôcť splynúť s prírodou, ktorá má blahodárne účinky na psychiku. Architekt tu absolútne zotrel hranicu medzi interiérom a exteriérom, nakoľko dom ponúka 360 stupňový panoramatický výhľad, na každom mieste domu.

1

Podľa Almassova továrne na sklo a solárne panely projekt nadchol a sú pripravené začať s výrobou stavebných dielov a realizáciou výstavby. “Dom na výstavbu vôbec nie je náročný. Práve naopak, je veľmi jednoduchý. Jediný problém bolo nájsť investorov. Nakoniec sa nám pošťastilo natoľko, že jeden z nich má dokonca vlastnú továreň na presklené solárne panely,” povedal Almassov.

Koncept domu by mohol byť postavený takmer kdekoľvek. Avšak, príjemný les, ponad ktorý vyčnieva dom a zabezpečuje tak nádherný výhľad, ponúka relaxačné prostredie k nezaplateniu. “Chceli sme spojiť moderný priemyselný dizajn a krásy prírody s jej bohatstvom. Veľmi dôležité pre nás tiež bolo, aby sme neškodili životnému prostrediu,” hovorí architekt.

Presklené steny a strop priznávajú štyri úzke prstencové podlahy a špirálovité schodisko, ktoré sa obtáča okolo pňa stromu. Sprchový kút je zo zrkadlového skla, aby ste mali dostatok súkromia. Nie je to fascinujúce?

555555 dwsq here+comes+the+sun Night+View-1 1+floor toilet View-31 ww Zdroj: Maxim.com l Foto: A.Masow Architects