Už je to 31 rokov (26. októbra 1984) od momentu, kedy bol prvý Terminátor vyslaný z apokalyptickej budúcnosti roku 2029, aby v Los Angeles zabil Sarah Connor, budúcu matku Johna Connora skôr, než ho stihne priviesť na svet. Podľa Skynetu a samotného Terminátora (Arnold Schwarzenegger) bude John Connor vodcom povstania proti strojom, ktoré sa snažia za každú cenu vyhubiť ľudskú rasu. Z budúcnosti je však vyslaný aj vojak Kyle Reese, aby Sarah zachránil. Ktovie, či si James Cameron, režisér tohto už dnes kultového filmu, pri premiére v tento deň vôbec myslel, že jeho nízko nákladová snímka bude tak neuveriteľne úspešná. Aké vlastne bolo zákulisie natáčania?

Začnime samotným Terminátorom, teda T-800, ktorého stvárnil 8-násobný víťaz Mr. Olympia a iných kulturistických súťaží, rodák z Rakúska Arnold Schwarzenegger. Pri obsadzovaní rolí totiž ešte nebolo jasné, kto vlastne bude Terminátora hrať. Dokonca sa zjavili prvé plagáty, na ktorých nebol zobrazený Schwarzenegger, ale O.J. Simpson a Lance Henriksen. Pri Henriksenovi sa počítalo, že hlavný záporák bude namiesto sily fungovať na základe infiltrácie. Aj keď napokon vyhral Arnold, Lance si vo filme zahral menšiu úlohu policajného dôstojníka.

Rakúsky herec, ktorý sa k filmu dostal až neskôr, mal za sebou pár filmov (Stay hungry, Villain, Herkules v New Yorku atď.) a jednu kultovú snímku. Každý si ho až do roku 1984 pamätal ako Barbara Conana. Chvíľu to vyzeralo, že sa tohto filmu nezúčastní. Aspoň tak to spomínal jeho vtedajší agent. Keď sa konečne rozhodol hrať, jeho prvá úloha mala spočívať v stvárnení Kyla Reesa. Napokon však povedal Cameronovi, že by si radšej zahral Terminátora, za čo bol aj samotný režisér veľmi rád. Cameronovi sa zapáčil po stretnutí, na ktorom mu predniesol aj svoje postrehy a vylepšenia k postave Terminátora. Do role Terminátora boli zvažovaní aj: Tom Selleck (seriál Magnum), Jürgen Prochnow, Kevin Kline, Michael Douglas a Mel Gibson. Schwarzenegger nakoniec vo filme predniesol až 72 slov v 17 vetách. Časť z viet nahovoria iní účastníci filmu. Jeho honorár činil 1 milión dolárov.

terh1
Lance Henriksen alebo Arnold Schwarzenegger? Až po dvoch týždňoch od začiatku natáčania bolo definitívne rozhodnuté.

Kyla Reesa, vojaka vzbúreneckej armády pod velením Johna Connora, ktorý bol vyslaný, aby zachránil Sáru Connorovú, si zahral Michael Biehn. Meno tohto herca nie je až také neznáme. V roku 1986 si zahral úlohu veliteľa v sci-fi horore Votrelci, ktorý bol tiež režírovaný Jamesom Cameronom. Do jeho úlohy boli zvažovaní Bruce Willis a Sting.

reese1

A čo Sarah Connor? Vo filme ju stvárnila Linda Hamilton, ale pôvodne chcel na túto rolu režisér dosadiť Debru Winger. O túto úlohu sa uchádzali aj: Michelle Pfeiffer, Diane Lane, Carrie Fisher, Sharon Stone a Kelly McGillis. Linda Hamilton si počas natáčania zranila členok, preto musela ďalšie natáčanie absolvovať s bandážou.

hamilton1

Arnold Schwarzenegger sa na svoju úlohu veľmi tvrdo pripravoval. Vyžadovalo sa od neho totiž, aby vedel perfektne zaobchádzať so zbraňami. A preto hodiny cvičil ich rozoberaním a skladaním. Ďalšou podmienkou, ktorú musel splniť, bolo, aby pri strieľaní nezatváral oči. A tak strávil dlhý čas na strelnici, až sa mu naozaj podarilo strieľať s otvorenými očami. Jeho hlavnými zbraňami boli UZI, puška AR 18, revolver SW Model 15 a AMT Hardballer .45 ACP s laserovým zameriavačom. Avšak zameriavač bol v tejto dobe rarita a vyžadoval si veľa elektrickej energie, konkrétne 10 000 voltov na zapnutie a 1000 voltov pre udržanie jasu. Preto musel mať Arnold pod bundou schovanú batériu, od ktorej viedli káble až k héliu – neónovému zameriavaču, umiestnenému do valca na zbrani. Jeho spúšťač držal herec v druhej ruke. Zbrane neboli atrapy, boli skutočné a museli byť strážené. Pri pohľadoch očami Terminátora môžeme vidieť kód z Apple 2, ktorý bol vypožičaný z počítačového magazínu Nibble. Časť kódu je ešte napísaná v jazyku Cobol.

terminator2 V poľštine znamená pojem „Terminator“ učeň, a preto bol prezentovaný v tejto krajine pod názvom „The Electronic Murderer“.

Film nielenže zarobil najviac zo všetkých filmov roku 1984, ale neskôr, 30. 12. 2008, rozhodla Knižnica amerického kongresu, aby bolo toto dielo zakonzervované pre budúce generácie, keďže je „kultúrne a historicky významné.“ Konkrétny rozpočet bol 6,4 milóna dolárov. Zárobok len v tom roku činil viac ako 78 miliónov dolárov. James Cameron sa ešte pri premiére domnieval, že vďaka nízkemu rozpočtu a v podstate béčkovému natáčaniu skončí film medzi touto skupinou filmov s písmenom B.

Na scenári sa podieľali James Cameron, Gale Anne Hurd a William Wisher. Sám Cameron sa pri písaní natoľko inšpiroval 2 poviedkami zo seriálu Krajné medze, že po natočení filmu musel Harlanu Ellisonovi, autorovi poviedok, zaplatiť odškodné a dať jeho meno do titulkov. Dokonca pri natáčaní zahral niektoré scény namiesto kaskadérov.

cameron1
James Cameron počas natáčania

Vo filme sa pri scéne so zabitím vandalov zjavil aj herec Bill Paxton. Vďaka tomuto filmu sa stal Cameronovým priateľom a režisér ho aj neskôr obsadzoval do ďalších jeho filmov (Pravdivé lži).

Pamätáte si na scénu z budúcnosti, kedy vtrhne Terminátor do bunkra a začne nemilosrdne vraždiť? Túto úlohu si zahral Franco Columbu, Schwarzeneggerov priateľ a zároveň súper počas Arnoldovho pôsobenia v Mr. Olympia.

columbu1
Franco Columbu

Vo filme po prvý raz zaznel aj kultový Arnoldov výrok: I´ll be back. Umiestnil sa na 37. mieste rebríčka 100 filmových citácií Amerického filmového inštitútu. Podobný výrok však zaznel už skôr, a to vo filme Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964). Vtedy predniesol Limonádový Joe (Karel Fiala) vetu: “Já se vrátím. A se mnou přijde zákon.” V tomto roku vyhral Schwarzenegger rakúske krajské majstrovstvá v kulturistike. Pôvodne mala veta znieť I´ll come back.

term1

Terminátor sa po svojej premiére stal ozajstným kultovým filmom. Vďaka nemu si mohol Arnold Schwarzenegger pripísať na svoje konto ďalšiu kultovú filmovú úlohu a James Cameron mohol v roku 1991 natočiť s omnoho väčším rozpočtom ďalšie pokračovanie, ktoré podľa mnohých kritikov mierne prekonalo prvú časť. Do Terminátora mal tento režisér natočený len film Piraňa 2 (1981).

Výroba Terminátora:

V roku 2003 prišla Vzbura strojov, tentoraz pod taktovkou Janathana Mostowa. V roku 2009 prichádza na svet Terminátor Salvation, avšak bez Arnolda Schwarzeneggera.

Možno povedať, že si v roku 2015, teda v dobe, kedy prišiel do kín Terminátor Genisys režiséra Alana Taylora, možno málo ľudí uvedomilo, že tento film prichádza k divákom v momente, keď mala kultová prvá časť svoje 31. výročie. Ak ste film teda ešte nevideli, tak len prezradíme, že Genisys sa začína v momente, v ktorom sa začala aj prvá časť, aj keď všetko je zrazu inak, ako by sa mohlo zdať.

genisys1

Zdroj: csfd.cz Foto: empireonline.com, oficetan.com, theexportedfilm.com, bfi.org.uk, forums.sherdog.uk, wordsofwistim.wordpress.com