Ako je možné, že niektorí ľudia majú dostatok peňazí a zarábajú stále ďalšie a iní žijú od výplaty k výplate a na dovolenku si aj tak musia požičať? Rozdiel je v myslení. Tento vraj dlhý proces sa dá zmeniť lusknutím prstov. Stačí mať dôvod.

 

Zabudnite na lenivosť

Kríza prináša hrozbu a príležitosť. Záleží od uhla pohľadu. Isté však je, že nás má naučiť zamyslieť sa nad vlastnou hodnotou, nad tým, kto sme, čo v živote chceme a aký odkaz tu máme v pláne po sebe zanechať.

„Bol som v Londýne na fantastickom seminári o finančnom úspechu a predtým som stretol mladých Slovákov. Vysokoškolsky vzdelaní ľudia vykladali tovar v obchode, a keď som sa ich opýtal, prečo nejdú na seminár, ich odpoveďou bolo, že sú spokojní s tým, čo robia a majú,“ konštatuje Andy Winson. Ak človek pracuje ako vykladač tovaru alebo pásový robotník, je tomu tak zrejme preto, že sa tak vidí a nie je ochotný urobiť viac.

Viete, čo chcete?

Odpovede typu žijem od výplaty k výplate neobstoja, pretože nikto vám nebráni v tom, aby ste zarábali viac. Ľudia často nechcú počuť pravdu, pozrieť sa do zrkadla a priznať si tak svoju zodpovednosť. To bolí a ľudia nechcú trpieť. A ak sa aj rozhodnú zmeniť svoj život, spustí sa kolotoč sebaobviňovania a sebaľútosti, že nevedia ako. A pritom je východ z bludného kruhu pomerne jednoduchý. Je to niečo ako keď žena fajčí a vie, že jej to škodí. V momente ako sa dozvie, že je tehotná, okamžite prestane, pretože zvíťazila iná hodnota a iné presvedčenie. Zdravie nenarodeného dieťatka. A takto to funguje aj s peniazmi. So všetkým. Človek sa dá zmeniť, ak má na to dôvod a neovláda ho jeho vlastný strach.

Autor: Andy Winson