Možno ste si to už niekedy všimli, možno je to pre vás úplná novinka. Na ramenách americkej armády či námorníctva je americká vlajka otočená naopak. Hoci sa to zdá na prvý pohľad divné, Američania majú na to naozaj skvelý dôvod. 

Americkú vlajku pozná asi každý. Často ju môžeme vidieť vo filmoch či seriáloch, prípadne počas rôznych medzinárodných podujatí. Štandardne je pokrytá červenými a bielymi pásmi, pričom v ľavom hornom rohu je modrá plocha s hviezdami, ktoré znázorňujú všetký štáty USA.

Americká armáda však nosí na svojich ramenách vlajku otočenú opačne. Pre magazín Business Insider túto anomáliu vysvetlil autor knihy Worth Dying for: The Power and Politics of Flags Tim Marshall.

Na rozdiel od mnohých iných štátov, americká vlajka nemá vo svojom znaku žiadny odkaz na hlavu štátu. Najvýraznejšou časťou vlajky USA je teda spomínaná modrá plocha s hviezdami znázorňujúcimi jednotlivé štáty. Keď je vlajka umiestnená napríklad na stožiari, hviezdy sú v ľavom hornom rohu a teda na tom najváženejšom mieste.

V prípade armády či námorníctva je však pre Američanov dôležité, aby bol najhlavnejší symbol ich štátnej vlajky čo najviac vpredu a nie v úzadí. Má to vojakom dodávať silu a hrdosť.

Zdroj: Businessinsider.com | Foto: YouTube