Časy dávno minulé, kedy sme mobilný telefón mohli vidieť len občas na ulici, sú dávno preč. V súčasnej dobe je mobil najväčším možným pomocníkom, teda až do momentu, kým sa ešte zmestí do vačku nohavíc.
Nároky na mobilné telefóny sú neustále vyššie, a to nielen po technologickej, ale aj bezpečnostnej stránke. Práve z hľadiska bezpečnosti sa už niekoľko rokov výrobcovia snažia s novými modelmi dodržiavať tzv. SAR level. Jedná sa o úroveň vyžarovania vysokofrekvenčných vĺn do priestoru bezprostredného okolia mobilného telefónu, čo je aj, samozrejme, dôvod na zvýšenie trhovej ceny.
Každý mobilný telefón na základe testovaní získa certifikát FCC. Ten hovorí o tom, koľko Wattov žiarenia na kilogram vyžarovacieho telesa sa dostáva mimo tela telefónu. Áno, aj tento certifikát máte odložený v šuplíku medzi ostatnými zbytočnosťami, ktoré ste obdržali a už pri kúpe telefónu nevideli.
Kto to testuje a čo to znamená?
Testovanie mobilných telefónov na rádioaktivitu nie je na svete zas až tak dlho. Spoločnosť CNET vykonáva nezávislé testy už približne 10 rokov. Merania vyhodnocuje práve na základe hodnoty SAR a vydáva o tom nezávislé a pre používateľa nedôležité FCC certifikáty. Napriek tomu, že by hodnoty nemali prekročiť 1,6 Wattov na kilogram, nedávna štúdia preukázala niekoľko typov mobilných telefónov, ktorých používanie by sme mali obmedziť. Toto je 5 najväčších previnilcov:
- Motorola DROID MAXX (SAR 1,54 W/kg)
- Motorola DROID ULTRA (SAR 1,54 W/kg)
- rodinné stretnutie rádioaktívnych motorol uzatvára: Motorola Moto E (SAR 1,5 W/kg)
- Alcatel One Touch Evolve (SAR 1,49 W/kg)
- Huawei VitriaHuawei Vitria (SAR 1,49 W/kg)
V tejto zbierke telefónov stoja za zmienku aj pre našinca lepšie známe: Nokia Asha 503, BlackBerry Z30, Nokia Lumia 925 a Nokia Lumia 928. Niektoré z nich dávajú slovenskí operátori k paušálom zadarmo, tak už aj viete prečo.

Ako sa proti žiareniu chrániť?
Rady našich starých rodičov na klasickú listovú poštu nechajme na horšie časy. Existujú aspoň základné tipy, ako sa žiareniam čiastočne vyhnúť:
- snažiť sa vypnúť mobilné dáta aspoň v čase našej „neaktivity“
- obmedziť čas zapnutej WiFi a GPS
- pri zdĺhavejších hovoroch použiť handsfree
A jasné… radu obmedziť používanie mobilného telefónu nemá význam zaradiť…
Zdroj: cnet.com | Foto: freegreatpicture.com, wikimedia.org