Bdsm, sado – maso, alebo populárne označenie „kinky“, čo v doslovnom preklade znamená výstredný alebo zvrátený. Vo svete zavládol akýsi mediálny boom na počesť nepodareného filmu Päťdesiat odtieňov, ktorý, samozrejme, nenechal na pokoji ani vedecké mysle. 

Veľké mozgy a vážni myslitelia prišli na to, že tento druh erotiky praktizuje viac ako polovica ľudskej populácie. Ak do týchto uletených päťdesiatich percent nespadáte, mali by ste to čo najskôr napraviť a postarať sa tak o správne a vyvážené fungovanie vášho psychického zdravia.

Keď vedci objavia dávno objavené

Neradi by sme zhadzovali tento úžasný výskum, no predsa len spolu nahliadneme trošku do minulosti. Určite ste sa už niekedy vo svojom živote stretli s pojmom kniha lásky alebo Kamasútra. V tejto milej publikácií je okrem zaujímavých polôh od výmyslu sveta vysvetlené aj vnímanie bolesti a spôsoby výpraskov počas intímneho aktu. Téme rozkoše, ktorá je spôsobená prijímaním bolesti, sa venoval aj jeden veľký mysliteľ, s ktorého menom ste sa stretli už na základnej škole. Mark Tulio Cicero  tejto „problematike“ zasvätil svoje dielo o najvyššom dobre a zle. Nehovoriac o ľuďoch, podľa ktorých dostali niektoré odchýlky aj pomenovanie. Z tých základných pojmov nesmieme zabudnúť na Markíza de Sade – sadizmus, alebo jeho protiklad Leopolda von Sacher-Masocha – masochizmus.

Psychická rovnováha a uletené hrátky

Aby sme sa teda vrátili k podstate objavu, jedná sa podľa vedcov o psychickú rovnováhu, ktorú majú ľudia praktizujúci bdsm hry omnoho vyváženejšiu ako tí, ktorí sa venujú len takzvaným „vanilkovým záležitostiam“. Počas takéhoto styku sa totiž do tela vyplavuje veľké množstvo endorfínu, a teda inak povedané hormónu šťastia. V ľudskom organizme sa tak znižuje hladina stresu a človek sa cíti spokojnejší a šťastnejší. Mimo to sa zamerali aj na jeden zaujímavý stav, do ktorého sa pri bežnom styku v podstate nie je možné dostať. Jedná sa o takzvané vypnutie, ktoré sa v psychologickej literatúre zameranej na erotické vnímanie nazýva subspace alebo domspace. Ľudia, ktorí tento stav zažili, ho opisujú ako najsilnejší erotický zážitok s pocitom akéhosi oddelenia od vlastného tela. V najvyššom bode tohto extrémneho vyvrcholenia nevníma dotyčná osoba priestor ani čas a v konečnom dôsledku by sa to dalo nazvať akýmsi orgazmickým tranzom, ktorého následkom môže byť chvíľková strata vedomia, dezorientácia či náhly pocit únavy.

Nie je bolesť ako bolesť

Hormón endorfín je známy tiež vďaka svojim účinkom, ktoré dokážu meniť hladinu bolesti. Práve vďaka nemu a jeho účinku sa pri erotickom výprasku či iných na pohľad nepríjemných praktík mení bolesť na vzrušujúci zážitok, ktorý vaše telo aj myseľ dokonale pohltí. V najlepšom prevedení tak nedokážete reálne rozoznať, čo je bolesť a čo vzrušenie.

Darovanie moci prináša nové zážitky

Ak patríte k ľuďom, ktorí žijú v neustálom strese a vaše povolanie si vyžaduje množstvo sebadisciplíny a kontroly, je práve bdsm akýmsi únikom z tejto reality. V posledných rokoch sa stala práve mužská submisivita omnoho bežnejšou ako kedysi. Zahodiť oblek, kravatu, starosti a nechať kontrolu nad vaším telom aj mysľou druhej osobe je oslobodzujúce. Podľa prieskumov, tejto erotickej odchýlke, kedy sa muž dobrovoľne mení na otroka, častokrát holdujú najmä vysoko postavení muži. Tie najlepšie dominy majú medzi svojimi klientmi riaditeľov bánk, manažérov, podnikateľov či dokonca politikov. Výmenou moci tak ventilujú svoj stres z každodenného života a aspoň na chvíľu sa vzdávajú vlastnej kontroly. V konečnom dôsledku môžeme teda bdsm označiť za akúsi erotickú formu wellnessu pre telo aj myseľ.

Zdroj  | Foto : gurl.com, pinimg.com