K otváracím ceremoniálom Olympijských hier už od nepamäti patrí špecifický program, ktorý sa každá krajina snaží priviesť do dokonalosti. Nie však vždy vyjde všetko podľa predstáv tvorcov a tak namiesto úžasu sa nám na tvári objaví škodoradostný úsmev či dokonca šokovanosť.

Olympijáda 1988 v Soule a uškvarené holubice

Keď sa v juhokórejskej metropole rozhorel olympijský oheň, desaťtisíce ľudí na štadióne a viac ako miliarda pri televíznych obrazovkách neverilo vlastným očiam. Organizátori vypustili podľa tradície do vzduchu desiatky bielych holubíc, ale mnohé z nich si zasadli na obrovskú pochodeň. Keď sa čaša rozhorela, holubice zhoreli zaživa.

Keď Rusi v roku 2014 vymazali Ameriku z olympijského znaku

V úvode otváracieho ceremoniálu zimných Olympijských hier v Soči sa po technickej chybe jedna z vločiek nezmenila na olympijský kruh. Nad hlavami ľudí sa tak zjavili iba štyri kruhy, chýbal posledný z nich symbolizujúci americký kontinent.

Dievčatko na playback

Celý svet v roku 2008 ohromilo malé čínske dievčatko Lin Miaoke, ktoré počas otváracieho ceremoniálu spievalo čínsku národnú hymnu. Ako sa ale neskôr ukázalo, malá slečna spievala na playback, pretože skutočnej speváčke bolo vystúpenie zakázané kvôli nedokonalému chrupu.

Kanadské 4 stĺpy… alebo len 3?

Počas otvorenia zimných Olympijských hier vo Vancouvri v roku 2010 si diváci mohli všimnúť nedokonalosť, ktorá sprevádzala zapálenie Olympijského ohňa. Podľa plánu sa mali štyri obrovské ľadové stĺpy vztýčiť a spoločne zapáliť pochodeň. Jeden z nich ale čelil technickým problémom a oheň nakoniec zapaľovali len tri z nich.

Zdroj: telegraph.co.uk | Foto: wired.com