Chrobák z rodu Triatominae, známy aj ako bozkávajúci chrobák, začína šíriť paniku po celom svete. Jeho meno možno znie sympaticky, ale zdanie klame.Je totiž šíriteľom Chagasovej choroby, ktorá postihuje nielen zvieratá, ale aj ľudí. Toto infekčné ochorenie dokonca môže končiť smrťou! Chagasova choroba alebo trypanosomiáza je infekčné ochorenie, ktoré sa vyskytujuje prevažne v Strednej a Južnej Amerike a je prenášané pohryznutiami práve týchto dravých ploštíc. Vírus sa môže prenášať aj z človeka na človeka napríklad transfúziou, transplantáciou orgánov, ale matka ním môže nakaziť aj svoje nenarodené dieťa. Nosičom môžu byť i domáce zvieratá ako pes a mačka. Očkovanie proti tejto chorobe neexistuje.

uštipnutieOchorenie prebieha v štyroch štádiách: v lokálnej reakcii na mieste vstupu, v akútnom chorobnom štádiu, vo voľnom intervale bez symptómov a v chronickom štádiu. Dovedna končí Chagasova choroba až v 10 % prípadov smrteľne. Príznaky trypanosomiázy sú podobné ako pri víruse HIV a môžu sa prejaviť až po niekoľkých rokoch. Na mieste uhryznutia sa zvyčajne vytvorí pľuzgier. Neskôr dochádza k opuchu okolo očí, nastáva zápal očných spojiviek, zväčšenie lymfatických uzlín.

Akútna fáza ochorenia sa prejavuje horúčkou, hnačkami, bolesťou brucha a podkožným hromadením sa vody na tvári a nohách. Ak je u niektorých pacientov zápalom postihnutý aj mozog, môžu byť pozorované záchvaty kŕčov. V chronickej fáze sa môže objaviť búšenie srdca a bolesti v srdcovej oblasti. Príčinou smrti najčastejšie býva náhle zlyhanie srdca alebo zápal podbrušnice.

Naštastie, výskyt tohto chrobáka v Európe nie je známy, no lekári varujú pred cestami na juh USA a do Latinskej Ameriky. Tam sa totiž tomuto parazitovi mimoriadne darí.

Zdroj: Youtube.com, Primar.sme.sk | Foto: Elitereaders.com, Cba.ca

AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Andrej
Mal by som sa venovať štúdiu, no radšej prokrastinujem a píšem články. Sorry, mami. Ženy, šport, zábava (toto poradie nezamieňať s rebríčkom priorít...alebo?).