Borovičku snáď netreba nikomu predstavovať, veď určite každý víkend tečie aj v tom vašom obľúbenom bare či krčme potokom. Nasledujúce zaujímavosti ste však o nej doteraz pravdepodobne nevedeli.

1933

Najstaršia značka akostnej borovičky na Slovensku prišla na svet v roku 1933 vo vtedajšej obci Istebník, ktorá je už dnes súčasťou Trenčína, a jej výrobcom bola Prvá trenčianska borovičková továreň.

1

Borovičku môžete piť preventívne aj každý deň, pretože vždy sa máte na čo vyhovoriť. Taký jeden frťan napríklad likviduje črevné plesne (na vécku vám to po ňom pôjde ľahšie), pomáha proti bolesti zubov a pomôže aj vašej frajerke, keď sa bude od bolesti zvíjať v kŕčoch. Áno, raz za mesiac, presne vtedy, keď máte vy (aj ona) červenú. Spravte teda dobrý skutok a doprajte jej aspoň v tom čase poldecáčik kvalitnej borovičky.

5

Aj keď sa bororo vyrába v niekoľkých štátoch Európskej únie, chránených značiek je len niekoľko. Konkrétne u nás na Slovensku sa vyrába päť druhov pálenky, ktoré vám v ústach zanechajú dych po borievke. Či svieži, to je už otázka vkusu.

Čítajte tiež: Vyčíslené pivo alebo čo ste o zlatom moku nevedeli

2.

Ak by to v dnešnej dobe vyzeralo ako v minulosti, verte, že by ste počas sezóny pálili borovičku aj vy alebo váš brat, alebo váš sused, alebo váš ďalší sused a svet by bol z borovičkového pohľadu o čosi krajší a veselší. Borovička sa totiž kedysi vyrábala v každom druhom dome.

1.

Ak na borovičku nedáte dopustiť, buďte vďační múdremu človeku mysliacemu alkoholicky. Avšak radi by sme vás vyviedli z omylu, že borovičku sme vymysleli my, Slováci. Korunovaným objaviteľom borievkovej pálenky je, podržte sa, NEMEC Šebastián Laur zo Spišskej Belej!

Borovička sa kedysi vyrábala v každom druhom dome.

10

Jeden z prieskumov ukázal, že borovička u Slovákov nie je až taká obľúbená, ako by si mnohí mysleli. Biele víno, vodka, pivo, hruškovica, fernet, červené víno, šampus, gin, whiskey… a borovička. Podľa výsledkov usudzujeme, že po vypití borovičky vyčarujú asi tváre väčšiny z vás ten antisexy „fejs“, ktorý si v tej chvíli samozrejme neuvedomujete. Vďaka vám ostatným jej patrí desiate miesto.

bororo-2

0,5

Aj keď na prvý pohľad niektoré stávky vyzerajú zábavne, nakoniec sa môžu skončiť aj tragicky. V jednom slovenskom šenku sa nechal mladý muž vyprovokovať svojimi dvomi kamarátmi, stiahol pollitrovku borovičky na ex a do rána zomrel na otravu alkoholom. Uf!

2005

Už takmer desať rokov si môžete vychutnávať borovičkové jednohubky. Neviete, o čo ide? Predsa o plastové štamprlíky, ktoré síce v nákupnom košíku vyzerajú trochu „sockoidne“, ale sú praktické a aspoň na chvíľu uhasia slinu bez toho, aby ste si museli kupovať celú fľašu. Aj keď potom si ju asi aj tak väčšinou kúpite 😀

8300

Ak pálite načierno, dávajte si pozor, aby vás nezadržali colníci ako štyroch pánkov na východnom Slovensku, ktorým zaistili 8300 l borovičky a vodky. Škoda sa vyšplhala na 52 000 eur, k čomu sa pridali ešte dva rôčky v chládku.

4

1 dl borovičky obsahuje 4 kilojouly, čiže len jednu jedinú kalóriu! V tabuľke nutričných hodnôt je to jediný alkohol s takýmto nízkym číslom pri názve. Ešte viac potešujúce je, že má 0 gramov tukov, bielkovín a sacharidov. Pre porovnanie, taká obyčajná vodka, ktorá taktiež nechutí sladko, sa chváli až 231 kalóriami a 967 kilojoulmi.