Ak aj vy rozmýšľate, kam ísť na výlet, máme pre vás opäť tri dobré tipy.

 

Čachtický hrad

Kto pozná a má rád Báthoryčku, rozhodne nesmie obísť Čachtický hrach. Nachádza sa v Malých Karpatoch medzi obcami Čachtice a Višňové a vedie k nemu asfaltová cesta pre autá.

Celé meno panovníčky je Alžbeta Báthoryová a hrad zdedila po smrti svojho manžela. Bola odsúdená za vraždy mladých panien, v ktorých krvi sa údajne kúpala. Za zločiny proti ľudskosti bola na príkaz palatína Turza v roku 1610 uväznená. V izolácii žila na hrade do 21. augusta 1614. V roku 1708 hrad pri dobývaní vyhorel a ešte raz v roku 1799, ale v tom čase ho už nik neobýval.

Počas našej prvej návštevy bol hrad v rekonštrukcii, no napriek tomu nám šťastie prialo a stretli sme pána Andreja Štiavnického, ktorý nám spravil súkromnú exkurziu a prednášku. Andrej Štiavnický sa už skoro 30 rokov venuje štúdiu historických dokumentov o Alžbete Bátoryovej. Výsledkom jeho dlhoročnej práce je úspešná pentalógia o živote tejto kontroverznej osobnosti našich dejín.

Prezradil nám, že ho oslovili, aby sa podieľal na nakrúcaní filmu Báthoryčka, keď však dostal do rúk scenár a dozvedel sa, ako je v tomto filme Čachtická pani vykreslená – ako nevinná – spoluprácu odmietol a s filmom sa nestotožňuje. Je presvedčený, že dievčatá skutočne zabíjala.

Počas našej druhej návštevy bol hrad už po rekonštrukcii, ale keďže sme prišli už skoro na zatváračku, nevideli sme dokopy nič z toho, čo hrad ponúka. Preto odporúčame prísť skôr.

Parkovať sa dá hodný kus pod hradom, takže vás bude čakať menšia túra po asfaltovej ceste. Za parkovanie sa platí a, samozrejme, aj vstup do hradu.

cachtice

Sandberg

Nachádza sa priamo v Bratislave v Devínskej Novej Vsi. Je to významná paleontologická lokalita. Tvoria ho horninové zvyšky treťohorného mora, vápence z obdobia jury a spodnej kriedy. Je vzrušujúce stáť na mieste, kde bolo kedysi more hlboké 60 m. Našlo sa tu veľa skamenelín, zuby žralokov, stavce veľryby, dokonca fragmenty tuleňa a opíc. Sami môžete na skalách nájsť odtlačky ulitníkov a pod.

Odporúčame dať si vhodnú obuv a vyliezť hore na kopec hlavne pri západe slnka. Ak ste vášnivý fotograf, určite zbaľte do ruksaku foťák. Pozor však pri vzostupe dole.

sandberg

Holíčsky zámok

Nachádza sa v meste Holíč. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Jeho dnešný neskorobarokový výzor je výsledkom prestavby renesančnej protitureckej pevnosti na reprezentačné letné sídlo rodiny Habsburgovcov.

Pri zámku je nádherný veľký park vhodný na prechádzky vo dvojici aj s deťmi a tiež na šport. Nechýba ihrisko a pekne drevené dekorácie.

Počas našej návštevy bol zámok zatvorený, v letných mesiacoch je však sprístupnený. Parkovanie je zadarmo.

holic