Len pred pár dňami sa objavila vo všetkých svetových médiách neuveriteľná správa. V okolí mesta Walbrzych, nachádzajúcom sa Dolnosliezskom vojvodstve v Poľsku, objavili dvaja miestni občania stratený nacistický vlak, ktorý by mal podľa poľských médií ukrývať vo vagónoch až 300 ton zlata.

Pancierový vlak sa stal legendou už pred 70 rokmi, kedy na ceste z mesta Wroclaw (počas 2. sv. vojny Breslau) smeroval do Šwiebodzíc, avšak bez stopy zmizol. Povrávalo sa, že vošiel do tunela v pohorí Sovie hory, avšak odtiaľ už nevyšiel. Ďalšia verzia vraví, že vlak smeroval priamo do Walbrzychu, no bol ukrytý pred sovietskymi vojakmi v tuneli na trati medzi mestom a zámkom Ksiaz. Tunel mal byť vojakmi zasypaný. Dokonca sa povráva, že ho zasypali nie nemeckí, ale sovietski vojaci. Keďže sa však k nemu nikto nevrátil, neskôr sa zabudlo, kde sa zasypaný tunel nachádza.

ksiaz1
Zámok Ksiaz

Odvtedy sa začalo pátranie po vlaku v podzemných chodbách v okolí mesta, keďže sa vlak stal veľmi lákavým cieľom pre hľadačov pokladov. Avšak až dodnes nebol zaznamenaný takmer žiadny pokrok v pátraní v tuneloch, kde bol umiestnený podzemný komplex Riese.

Dvaja miestni nálezcovia, z ktorých je jeden Nemec, oznámili, že prezradia presné miesto nálezu až vtedy, ak im bude garantovaných desať percent z celého nálezu.

Správa podnietila hľadačov pokladov, aby sa do tejto oblasti vydali a začali s vlastným pátraním po údajnom tuneli s vlakom. Piotr Žuchowski, vedúci odboru pre záležitosti národného dedičstva ministerstva kultúry, oznámil, aby hľadači s pátraním prestali, keďže existuje riziko, že dané miesto môže byť podmínované. Vlak mal dokonca okrem pokladu prevážať aj zbrane a muníciu. Preto sa najprv musí začať so zabezpečením náleziska. Nepopiera však istotu, že sa vlak na tomto mieste naozaj nachádza. Dokonca oznámil, že miesto, kde je ukrytý vlak, vyzradil tesne pred svojou smrťou človek, ktorý vlak pomáhal schovať. Dokonca vraj nakreslil náčrtok s miestom, kde je poklad ukrytý, avšak miesto zostane aj naďalej utajené.

Právny zástupca nálezcov Jaroslaw Chmielewski dokonca oznámil, že považuje tento nález za „nález celosvetového významu porovnateľný s Titanicom“.

vlak6
ilustračné foto

Na vlak si začína uplatňovať nárok Ruská federácia a Židovský svetový kongres, podľa ktorého by malo byť zlato vrátené pôvodným majiteľom, keďže veľká časť pokladu môže byť tvorená z majetkov Židov deportovaných do koncentračných táborov. Ak sa však naozaj daný vlak nájde, bude patriť Ministerstvu štátneho pokladu do momentu, kedy budú nájdení ozajstní majitelia pokladu. Vtedy sa aj rozhodne, kto vyplatí oných desať percent z pokladu spomínaným dvom nálezcom.

Zdroj: idnes.cz, spravy.pravda.sk

Foto: ww2.com, militariabids.ecrater.com, ksiaz.walbrzych.com