Sedíte si s partiou v piatok večer v bare a popíjate pivo. Klasická vec pre čitateľa ManMagazin.sk. Zrazu sa zamyslíte, prečo to pivo ubúda tak rýchlo. A my máme pre vás odpoveď – je to v tvare pohára!

Ak sa ocitnete v situácii, že ste pripravený na ďalšie kolo dlho predtým než vaši priatelia, mali by ste si od obsluhy nechať pivo čapovať do rovného pohára a nie zakriveného a oblého. Navyše, ak bude mať váš pohár vyznačené čiarky na objem, máte vyhraté! Aspoň tak to tvrdia vedci, ktorí zistili, že rovný pohár a na ňom vyznačený objem spomalí rýchlosť, akou pijeme alkohol.

Najlepšie by teda podľa vedcov asi bolo, aby sme si do baru doniesli vlastnú odmerku s ryskami, ktorú si určite pamätáte z hodín chémie. Už vtedy vám určite napadlo jej lepšie využitie ako na meranie chemických zlúčenín. Ale na pomalšie pitie piva určite nie.

Vedúca výskumu Angela Attwoodová a študent David Troy požiadali skupinu 160 ľudí, aby sa zúčastnili dvoch experimentov v bare, čo im určite nerobilo problém. Niektorí účastníci dostali pivá v zakrivenom pohári a ďalší v rovnom. Tí, ktorí mali rovný pohár, pili o 60 percent pomalšie ako ľudia, ktorí pili zo zakrivených pohárov!

pivo 2

V druhom experimente jedna skupina pila pivo v zakrivenom pohári, ktorý mal na boku značky objemu, rozdeľujúce pohár po štvrtinách. Ostatní účastníci mali tiež zakrivený pohár, ale bez označenia objemu.

Výsledky ukázali, že označenie objemu na pohári spomalilo rýchlosť, akou ľudia pili alkohol. Skupina s vyznačeným objemom vypila pohár v priemere za 10,3 minúty, zatiaľ čo neoznačené poháre trvalo skupine vypiť v priemere len za 9,1 minúty!

Doktorka Angela Attwoodová povedala: “Rýchlosť, akou sa pivo pije, má priamy vplyv na úroveň intoxikácie človeka. Zatiaľ čo mnoho ľudí pije alkohol zodpovedne, veľa ľudí podľahne tempu a dostanú sa pod vplyv alkoholu rýchlejšie, ako by si želali. Náš výskum ukazuje, že aj malé zmeny, ako je tvar a vyznačenie objemu na pohári, môže ľudom pomôcť, ak chcú piť pomalšie.”

Na druhej strane, ak chcete piť rýchlejšie, viete, aký pohár máte zvoliť.

Správu priniesol: telegraph.co.uk

Autor: Peter M.