Možno si spomínate na internetový ošiaľ okolo neskutočne vtipne zreštaurovanej fresky „Ecce Homo“ zo španielskeho mestečka Borja. Spočiatku to nevyzeralo ružovo, sama „autorka“ tejto katastrofy sa chvíľu bála, že na ňu rodina pôvodného autora podá žalobu. Dopadlo to ale úplne inak.

Meno reštaurátorky je Cecilia Gimenez, má 82 rokov a prežila si vskutku ťažký život. Vo veľmi skorom veku ovdovela a zostala sama s dvoma postihnutými synmi, z ktorých jeden už nie je medzi živými. Posledné, čo jej chýbalo, bolo, aby sa na nej a jej reštaurátorskom počine smial celý internet.

Cecilia rada navštevovala Svätyňu milosrdenstva v mestečku Borja a obdivovala krásny obraz Ecce Homo z roku 1930 od Španiela Eliasa Garciu Martineza. Bolo jej veľmi ľúto, že ľuďom mizne pred očami, a tak sa rozhodla, že s povolením miestnych cirkevných autorít dielo zreštauruje. Bohužiaľ, počas práce odišla na dovolenku a z fotky nedokončenej verzie zreštaurovaného obrazu sa zo dňa na deň stala internetová senzácia.
2 „Bála som sa. Nie som na takéto veci zvyknutá. Chcela som, aby sa otvorila zem a zhltla ma,“ opisuje svoje pocity Cecilia, ktorá po zverejnení nedokončenej verzie reštaurovaného obrazu zažívala krušné časy. Márne sa snažila všetkým vysvetliť, že obraz musí ešte dokončiť, viac ju k nemu nechceli pustiť. Úprimne si myslela, že ju rodina pôvodného autora bude žalovať a skončí na ulici.

Stalo sa však niečo nečakané. Jej verzia obrazu pritiahla do mestečka Borja tisíce turistov. Podľa niektorých štatistík sa turistický ruch v meste zvýšil desaťnásobne. No a títo návštevníci okrem toho, že Ceciliu uctievali ako celebritu, radi prispeli nejaký ten peniaz na chod kostola. Celkovo sa podarilo vyzbierať vyše 50.000€, z ktorých časť šla aj samotnej Cecilii.

Šťastie tejto umelkyne nekončí pri peniazoch, keďže sa jej okrem iného podarilo aj otvoriť vlastnú umeleckú výstavu. Hovorí o tejto skúsenosti ako o zázraku a verí, že jej tak budú vynahradené predchádzajúce ťažké životné okolnosti.

Zdroj: metro.co.uk | Foto: YouTube, commons.wikimedia.org