Určite sa aj vám aspoň raz stalo, že vám omylom vbehla do hrdla žuvačka a i napriek veľkej snahe rýchlo ju vypľuť, sa predsa len zošmykla do tráviaceho traktu. V tej chvíli sa vám ihneď vynorili v mysli výstrahy rodičov z detstva, ktorí mali na vec jasný názor.

Je až neuveriteľné, ako sa jedna obyčajná fáma dokáže šíriť ľudstvom doslova desiatky rokov. Podľa našich rodičov totiž prehltnutá žuvačka ostáva v črevách uložená až sedem rokov. Naozaj je to tak? Naozaj je prehltnutie žuvačky nebezpečné a nahromadené gumené maškrty nám môžu upchať celé črevo? Ostaňte pokojný, lebo nič také sa v našom tele určite neodohráva. Prehltnutú žuvačku dokáže tráviaci trakt z čriev vylúčiť do dvoch dní, takže nabudúce sa nad touto otázkou už vôbec nemusíte zamýšľať.

Žuvačka pochádza zo Spojených štátov a prvýkrát ju verejnosti predstavili v roku 1911, i keď jej história siaha do dávnejších dôb. Vyrába sa z prírodných alebo syntetických kaučukov, ktoré človek nedokáže v tele nijako stráviť. Tráviacim traktom tak prechádza bez akýchkoľvek zmien, až sa nakoniec z tela vylúči formou stolice.

Niekto žuvačky prehĺta, iný si ich dáva za ucho, čo však tiež nemusí byť šťastným riešením. Odporúčame teda len žuvať. ;-)

Zdroj: Wikipedia | Foto: depostiphotos.com