Nejeden futbalový úd zostal stoporený pri sledovaní prvých zápasov kvalifikácie nášho tímu o postup na ME vo futbale 2016. I keď pred jej koncom nastala mierna dysfunkcia, nakoniec došlo k vytúženému vyvrcholeniu a priamemu postupu na záverečný turnaj  prvýkrát v histórii samostatného Slovenska.

Pán tréner Kozák ako správny pasák upratal bordel v národnom mužstve a postupnými krokmi priviedol slovenskú popolušku na vytúžený bál. Je pravdou, že túto kvalifikáciu veľa európskych minimužstiev a v zmysle hesla „Bejby nebude sedět v koutě“ predviedli vzburu proti silným, ale to nijak nedehonestuje dojem, aký zanechalo naše mužstvo v srdciach fanúšikov. Vyberáme niekoľko aspektov, ktoré neprehliadnuteľným spôsobom prispeli k tejto skutočnosti:

1.       Správne vedený a namotivovaný tím bojoval so srdcom v každom zápase, ťahal za jeden povraz, podporoval sa. Osobnosť Jána Kozáka dokázala mužstvo pred zápasom nabudiť a čo je dôležitejšie – udržať mužstvo vo vysokej koncentrácii počas celých zápasov. Zápasy boli odohrané vo vysokom tempe a aj napriek vynikajúcim výsledkom si hráči i realizačný tím zachovali pokornú tvár. Na druhú stranu treba vyzdvihnúť vyhlásenie trénera po prehratom domácom zápase s Bieloruskom, ktorý zbytočne nekuvikal a jasne povedal, že v Luxembursku vyhráme a postúpime. A tak sa aj stalo.

709

2.       Ak sme hovorili, že tím hral so srdcom, tak sme sa konečne dočkali toho, že toľko vytúžený kardiostimulátor v podobe Mareka Hamšíka konečne ukázal aj v národnom drese svoju extra triedu. Stal sa najlepším strelcom a bol jednoznačným lídrom ofenzívy. Špeciálne domáci zápas so Španielskom mu vyšiel priam dokonale a veríme tomu, že nejeden futbalový fajnšmeker pri pohľade na jeho hru ľutoval, že nemal intimku.

Špeciálne domáci zápas so Španielskom mu vyšiel priam dokonale a veríme tomu, že nejeden futbalový fajnšmeker pri pohľade na jeho hru ľutoval, že nemal intimku.

3.       Keď sme hovorili o ofenzíve, pozrime sa aj na defenzívu. I keď osem inkasovaných gólov nebolo rozhodne najmenej v skupine, naša obrana dirigovaná kapitánom Martinom Škrtelom v dôležitých momentoch stála na pevných nohách aj napriek viacerým komplikáciám v podobe zranení čí výpadkom hráčov kvôli kartám. Ak by sme mali vyzdvihnúť jeden zápas, v ktorom ukázala svoju extra triedu, spomenieme s rizikom podozrenia na zaseknutú platňu zápas so Španielskom. So známym českým komentátorom Jaromírom Bosákom sme sa zhodli, že súboje Škrtela s Diegom Costom počas celého zápasu boli ozdobou celej kvalifikácie nielen v našej skupine.

710

4.       V neposlednom rade treba spomenúť brankára Matúša Kozáčika. Myslíme si, že tento muž je najviac zodpovedný za nízky počet inkasovaných gólov v prvých zápasoch kvalifikácie, a teda aj jej úspešný štart. To, ako zachytal prvý zápas kvalifikácie na Ukrajine, muselo nútiť veľa divákov hľadať na jeho hlave tŕňovú korunu či spod dresu vytŕčajúci kostým pavúčieho muža. Hráčov súpera doslova privádzal do šialenstva a nečudovali by sme sa, keby pár z nich skončilo po zápase v kazajke či nadopovaných antidepresívami.

Vďaka týmto skutočnostiam si teraz môžeme pohodlne počkať na výsledky baráže a decembrový žreb skupín a začať prípravu na turnaj, na ktorom  rozhodne môžeme zmútiť vody európskeho rybníka. Nevieme ako vy, ale my sa nevieme dočkať.