Toto sme tu ešte nemali! Kontroverzný chirurg z Talianska sa chystá už o dva roky uskutočniť prvú transplantáciu hlavy!

Ambiciózny neurochirurg Sergio Canavero už o dva roky plánuje prepojiť mozog a miechu dvoch odlišných ľudí. Transplantácia hlavy by mala byť nápomocná najmä pre pacientov s degeneratívnymi ochoreniami nervového systému či onkologickým pacientom.

A ako by mal prebiehať samotný zákrok? Najprv by sa mala ochladiť hlava príjemcu a telo darcu. Tak by sa mala predlžiť doba prežitia buniek bez kyslíka. Potom by sa mali hlavné cievy spojiť miniatúrnymi háčikmi a miecha by sa mala napojiť pomocou polyetylénglykolu. Po tomto zákroku by mali pacienta uviesť do štvormesačnej kómy, po ktorej by mu ostal úplne rovnaký hlas a aj cit v tvári. Čo sa týka chôdze, lekár sľubuje, že pacienti by sa mali naučiť chodiť po dobu jedného roka.

Nie všetci lekári to však vidia takto optimisticky. „Ak by sa transplantácia ľudskej hlavy niekedy uskutočnila, bolo by to veľmi zriedkavé. Nefungovalo by to systémom – som už starý, mám artritídu, asi by som si mal zaobstarať telo, ktoré funguje a vyzerá lepšie,” vyjadrila sa Patricia Scripko, neurologička zo zdravotníckej organizácie Salinas Valley Memorial Healthcare System v Kalifornii.

To, či sa naplnia lekárove očakávania, uvidíme až v roku 2017. Avšak Sergio Canavero má už teraz niekoľko ponúk od ľudí, ktorí by radi postúpili transplantáciu hlavy.