Bublinový futbal – mnohí mali asi možnosť spozorovať tento kuriózny šport a niektorí si ho dokonca možno vyskúšali už aj na vlastnej koži. Vedeli by ste však povedať, odkiaľ tento šport pochádza? Ak nie, tak pozorne čítajte. Nasledujúce riadky sú určené práve pre vás.

 

Založený zo žartu

Bublinový futbal bol založený pred štyrmi rokmi (v roku 2011) v Nórsku. Jeho zakladatelia Henrik Elvestad a Johan Golden to zo začiatku mysleli iba zo srandy a pravdepodobne vtedy vôbec netušili, že nevedomky položili základy tohto veľkolepého a bláznivého športu. Od roku 2011 však bublinovému futbalu trvalo ešte ďalšie tri roky, kým sa z neho stal fenomén.

Prelomovým dátumom sa pred necelým rokom stal apríl 2014. Video tohto športu pochádzajúce z talianskeho Algundu uchvátilo internet a vyvolalo senzáciu. Premávka na Googli zaznamenala veľký nárast v počte hľadaní a za necelý týždeň sa zo zanedbateľného počtu hľadaní stali milióny. Bublinový futbal explodoval a svet sa ho nevedel nasýtiť.

Za vznikom pravidiel stojí USA

Bublinový futbal (tento názov sa ujal v USA) bol vo svojich počiatkoch sprevádzaný mnohými problémami. V Spojených štátoch bola problematická napríklad dostupnosť kvalitného vybavenia a neprítomnosť bezpečnostných štandardov. Aj tento dôvod stál za neúspechom prvých prevádzkovateľov bublinového futbalu. Ďalší odpor mali na svedomí poisťovne.

03

Spomínané nedostatky ale nemohli zastaviť priaznivcov futbalu a práve naopak podnietili založenie zastrešujúcej asociácie – National Association of Bubble Soccer (NABS). Tej sa na začiatku roku 2014 podarilo vyriešiť všetky tri hlavné problémy a takmer doslova stála za uzákonením bublinového futbalu. S kvalitným vybavením prišli oficiálne pravidlá a vyriešil sa aj problém s poisťovňami. Asociácia tak viac-menej vydláždila cestu ostatným partnerom zaoberajúcim sa vytváraním obchodných modelov okolo bublinového futbalu.

Čo sa týka samotných pravidiel, tak tie zostali vo veľkej miere rovnaké ako vo futbale, s výnimkou plného kontaktu – ten je dovolený. V Spojených štátoch sa bublinový futbal teší veľkej obľube a spomínaná asociácia chce do konca súčasného roku založiť národný pohár nazvaný The Bubble Bowl. Šampionát by sa mal konať v meste Las Vegas a byť pokrytý hlavnými televíznymi kanálmi, akými sú v zámorí ESPN a Telemundo. Pohára sa zúčastnia iba najlepší z najlepších hráčov z partnerských pobočiek NABS v USA a Kanade.

02

Bublinový futbal nie je raritou ani mimo Severnej Ameriky a odhaduje sa, že na celom svete má okolo 240 miliónov fanúšikov. Zahrať sa dá, samozrejme, aj na Slovensku. Pri sledovaní videí tohto športu na internete sa ponúka otázka, ako by sa zmenili výsledky superligy, keby hrali futbalisti v bublinách. Ak by aj nepadalo viacej gólov, tak určite by sa bolo na čo pozerať.

Zdroj foto: planeteamusements.com, funbal.be, Youtube