Čas plynie tak rýchlo, že si človek ani neuvedomí, koľké výročia už zaznamenávajú udalosti v histórii, na ktoré by sa nikdy nemalo zabudnúť. A práve jedna z týchto udalostí, bohužiaľ, jedna z najtragickejších v našich dejinách, má tento rok svoje desiate výročie.

Dnes (19.1.) si pripomíname výročie obrovskej tragédie v dejinách samostatného Slovenska. Uplynulo už desať rokov od pádu vojenského lietadla pri obci Hejce, pri ktorom zahynulo 41 príslušníkov Ozbrojených síl SR a jeden zamestnanec ministerstva obrany SR. Tí sa vracali z polročnej služby v misií KFOR v Kosove.

Z letiska v Prištine vzlietli dve lietadlá. Jedno z nich, Antonov An-24, v ktorom sa vojaci nachádzali, bolo tesne pred haváriou asi tri kilometre od slovenských hraníc a 20 kilometrov od Letiska Košice. Pár minút po pol ôsmej večer chýbalo do pristátia v Košiciach zhruba už len desať minút. Vtedy sa prerušilo spojenie s lietadlom. To narazilo do vrchu Borsó.

Z celého osadenstva lietadla zázrakom prežil nadporučík Martin Farkaš. Dokonca sa mu podarilo zavolať svojej priateľke a povedať jej, čo sa stalo. Záchranári dorazili na miesto za niekoľko hodín. Trosky lietadla spolu s pozostatkami obetí sa nachádzali v ťažko prístupnom zalesnenom teréne medzi obcami Hejce a Telkibánya.

Na Slovensku bol vyhlásený jednodňový štátny smútok a vtedajší minister obrany Juraj Liška podal demisiu.

antonov1

Príčinou havárie bolo ľudské zlyhanie. Od toho tragického momentu sa však slovenské misie privážajú na miesta určenia prostredníctvom projektu z dielne NATO, tzv. SALIS (Strategic Airlift Interim Solution). Prichádza postupná modernizácia vojenských dopravných prostriedkov, aj vzdušných, no čaká sa na lietadlá Spartan, z ktorých prvé by malo prísť na Slovensko už tento rok.

V roku 2007 bol v obci Hejce odhalený pamätník obetiam nešťastia. Motívom je padajúca bronzová socha a štyri šesťmetrové polámané bronzové stromy obkolesujúce sochu. Priamo na mieste havárie je rad pamätníkov pripomínajúcich každú jednu obeť tejto leteckej tragédie.

socha2

Na deň výročia tejto tragédie sa chystá pietna spomienka na mieste nešťastia a kladenie vencov. Spomienky sa zúčastní súčasný minister obrany Martin Glváč. Svoju účasť prisľúbil aj prezident Andrej Kiska.

Foto: Sk.wikipedia.org, Svet.czsk.net, Mramorzula.sk