Šesť vedcov z NASA žilo celý rok v nehostinnom prostredí havajskej sopky Mauna Loa. Ich domovom bola špeciálne zostrojená kupola, ktorú mohli opúšťať jedine v skafandroch. Cieľom tejto misie bola skúška ľudskej posádky v extrémnych podmienkach, ktoré bude predstavovať život na Marse.

Havajská Mauna Loa, objemovo najväčšia činná sopka na svete, predstavuje pre NASA dokonalú tréningovú pôdu pre budúcich astronautov, ktorí sa stanú prvými ľudskými návštevníkmi Marsu. Sopka pripomína červenú planétu vďaka pôde, ktorej zloženie sa podobá tej marťanskej, a takmer žiadnym rastlinám široko ďaleko.

2 Vedci, ktorí sa simulácie zúčastnili, žili v 6-metrov vysokej kupole s priemerom asi 11 metrov. Konkrétne išlo o francúzskeho astrobiológa, nemeckého fyzika a štyroch Američanov – pilota, architekta, lekára/žurnalistu a vedca zaoberajúceho sa pôdami. Ich misia znela takto: vystačiť si s veľmi obmedzenými zásobami, viesť výskum a zároveň sa vyhýbať osobným konfliktom.

„Môžem vám povedať svoj osobný dojem, ktorý je taký, že misia na Mars v blízkej budúcnosti je realistická. Myslím, že technologické a psychologické prekážky vieme prekonať,“ povedal francúzsky člen posádky Cyprien Verseux.

Celú simuláciu financovala NASA a viedla ju University of Hawaii. Išlo o druhú najväčšiu simuláciu podobného druhu po ruskom pokuse, ktorý trval celých 520 dní.

Zdroj: theguardian.com | Foto: Youtube.com