„Urban knitting“ či „yarn bombing“ označuje druh pouličného umenia, pri ktorom sa verejné objekty obopletajú či inak dekorujú vlnou. Oproti iným druhom street art, ako je napríklad graffiti, ide o vtipnú a nenásilnú formu demonštrácie ľudového umenia, ktorej prvoradým cieľom je oživiť a spestriť chladné a sterilné predmety.

Keďže si toto umenie vyžaduje minimálne technické zručnosti – vzor hladko-obratko zvládne aj cvičená opica – spája široké spektrum ľudí, počnúc deťmi až po seniorov, ktorým by nočné behanie po tmavých uliciach s farebným sprejom v ruke mohlo pripadať nebezpečné či prinajmenšom fyzicky náročné. Hoci technicky ide stále o protizákonnú činnosť, ktorá môže byť vnímaná ako vandalizmus, narozdiel od graffitou sú štrikované výtvory prezentované len dočasne a môžu byť kedykoľvek ľahko odstránené. Vyhnúť sa opletačkám s miestnymi úradmi sa dá aj tak, že sa obopletá vlastný majetok, ako napríklad bicykel, strom v záhrade či pútač pred obchodom.

Traduje sa, že tento trend vznikol v americkom Texase, kde miestne nadšenkyne pre pletenie hľadali spôsob, ako efektívne použiť zvyšky vlny. Odštartovala ho Magda Sayeg z Houstonu, ktorá v roku 2005 obštrikovala kľučku svojho butiku. Dnes behá po svete a obopletá doslova všetko od kandelábrov po autobusy. Jej príklad pritiahol kopec nadšencov, a tak sa v rôznych mestách objavujú čoraz komplikovanejšie vzory a originálnejšie myšlienky. V roku 2010 mohli návštevníci Ríma obdivovať štrikované kreácie na stĺpoch pouličného osvetlenia a v roku 2014 prezentovala svoje dielo tisícka zručných talianskych pletačov v starom prístave v Janove. O rok neskôr akcia expandovala aj do miestnych parkov a záhrad a počet účastníkov sa takmer zdvojnásobil. Šikovných rúk máme na Slovensku viac ako dosť, ostáva si len počkať, ktoré naše mesto bude najbližšie bombardované vlnou.

knitt kandelabre knitt magda knitt pamiatky knitt pariz a taliansko knitt sochy knitt

Autor: Katka Žáková