Organizácia COSIC, ktorá sa venuje počítačovému výskumu a industriálnej kryptografií, poukázala na naozaj obrovskú bezpečnostnú dieru automobilov Tesla. Tie, ako dnes už takmer všetky automobily, využívajú výhradne elektronické kľúče, ktoré navyše ani nie je potrebné fyzicky použiť. Stačí, ak sú v tesnej blízkosti auta a bez problémov naštartujete.

Presne takto funguje aj Tesla, čo dokázali v demonštrácií jej slabého zabezpečenia využiť hackeri z COSIC. Ako to dokázali?

Automobil neustále vysiela signál. Ten sa snaží spojiť s konkrétnym kľúčom, ktorý je k autu priradený. Tento signál zachytili a skopírovali. Potom sa so snímacím zariadením iba priblížili k majiteľovi bez toho, aby niečo postrehol. Takto získali potrebné informácie z kľúča. Znovu sa vrátili k autu a keďže mali dáta, ktoré v sebe obsahuje kľúč a zariadenie vysielalo signál, ktorý sa tváril, že patrí danému kľúču, auto bez problémov otvorili a naštartovali.

Celý problém odprezentovali aj Tesle už pred niekoľkými mesiacmi a za svoje informácie dostali úctyhodnú odmenu 50 000 dolárov. Tesla však nijako zásadne nezasiahla a pridala jediné opatrenie, pred naštartovaním musíte na displeji v aute zadať pinkód. Také zabezpečnie od auta za takmer 100 000 eur zrejme neočakávate. Hackeri chceli poukázať najmä na slabé kryptovanie dát aua, ktoré Tesla zatiaľ stále neodstránila.

Krádež Tesly v priebehu niekoľkých sekúnd

Foto|Video: YouTube