Mnoho ľudí, ale aj expertov, sa doteraz domnievalo, že najväčšie riziko v prípade nehody budete mať na sedadle spolujazdca vpredu. Podľa najnovšej štúdie to však vôbec nemusí byť pravda!

Kedysi urobili experti viaceré štúdie, ktoré odhaľovali, že sedadlá vzadu sú pre spolujazdcov v prípade nehody bezpečnejšie. Organizácia Institute of Highway Safety (IIHS) sa však na to rozhodla pozrieť zblízka a prišla s prekvapivým zistením. Cestujúci vzadu boli na tom často oveľa horšie, než tí vpredu. Žeby teda sedadlo smrti nebolo vedľa šoféra?

IIHS to vysvetľuje celkom jednoducho. Bezpečnosti šoféra a spolujazdca vedľa neho sa za posledné roky venovalo skutočne veľa pozornosti. Zavedenie airbagov im evidentne zvyšuje šancu na život, lenže spoločnosti akosi zabudli na ľudí vzadu. Takýmto opatrením pre nich sa nevenuje dostatočne veľa pozornosti.

Tým pádom sú v podstate odkázaní na bezpečnostný pás, no keďže práve pri nehodách dochádza k veľmi silným nárazom, pás môže byť dôvodom zranenia hrudníka. Táto štúdia bola robená až na 117 čelných nehodách, pri ktorej odhalili, že cestujúci vzadu to vo väčšine prípadoch „schytali“ oveľa viac, než tí vpredu. IIHS neprichádza s riešeniami, no dúfajú, že táto štúdia aspoň poukáže na stagnáciu v bezpečnosti pri zadných sedadlách.

Zdroj: Iihs.org | Foto: Pixabay.com, YouTube