Home MIX Kariéra / rozvoj Nová frajerka či diamanty? Kam sa viac oplatí vrážať prachy?

Nová frajerka či diamanty? Kam sa viac oplatí vrážať prachy?

0
Nová frajerka či diamanty? Kam sa viac oplatí vrážať prachy?

Na dôchodok od štátu sa spoliehajú ešte naivnejší ako tí, čo veria, že im súčasné zlatokopky budú na starobu utierať zadky. Takže, čo s peniazmi, aby sme boli aspoň za mlákou, keď už nie za vodou?

 

Bankové produkty pre začiatočníkov

Rozmýšľate nad bankou? Buďte opatrní, ak je zhodnotenie na termínovaných vkladoch pod úrovňou inflácie, teda okolo 2 %, už prakticky prerábate. V prípade, že si chcete niečo odložiť na staré kolená, môžete skúsiť trocha istejšie fondy alebo korporátne dlhopisy. Základom je eurá dobre rozložiť a riadiť sa heslom, že keď sa nepredávajú dáždniky, idú na odbyt slnečné okuliare. Mať svoje investície v oboch sférach sa dlhodobo oplatí.

Diamanty

V tejto kategórii si môžete hovoriť investor len s viac než 100 000 eurami vo vrecku. Nehovoríme o prstienku pre frajerku. Také šperky predstavujú viac spotrebu ako reálnu hodnotu. Zaujímavá je diamantová burza, ktorých je vo svete 26 a pri vstupe na ňu je potrebné obrátiť sa na diamantového sprostredkovateľa výnosných obchodov. Na diamantoch môžete zarábať 3 – 7 % ročne.

Víno

Mladé víno 2013 je svieže, kvetnaté, plné kyseliniek, ale rok bol slabý, investície sú neisté. Vinári aj v samotnom Bordeaux kapitulovali na úrodu a výnosy sú všade vo svete skoro polovičné. Medzi vínami, ktoré sa kupujú ako investícia, svieti ročník 1982 a na zahodenie nie je ani 1989 a 2012. Kým však na víne zarobíte, prejdú desaťročia. Piť ho je omnoho príjemnejšie.

Všetko sa začína desiatimi percentami

Skúsení investori ako Warren Buffett tvrdia, že z hocijakej sumy by ste si mali odložiť 10 %. Pre prípad istoty majte na bežnom účte rezervu aspoň na tri mesiace prežitia bez práce. A zvyšok? To sú tie baby, akcie, víno a investícia so značkou Carpe diem.

Autor: Autor si neželá byť uvedený