Planéta Mars v sebe ukrýva obrovské množstvo záhad. A aj keď sa ich v súčasnosti snaží ľudstvo všetky vyriešiť, potrvá niekoľko desaťročí, kým sa to možno podarí. Navyše, najnovšie k nim pribudla ďalšia. Na povrchu sa totiž objavila „morzeovka“.

Je zaujímavé, že nevšedné tvary sa rozprestierajú priamo na južnom póle planéty, čo je pre ľudstvo ideálny bod na sledovanie. Tieto „bodky“ a „čiarky“ pritom v nejednom z vedcov zanechali dojem, že ide o akýsi kód zašifrovaný v morzeovke. To by mohlo znamenať, že sa nám mimozemská civilizácia obývajúca Mars snaží niečo naznačiť. Zdá sa ale, že v skutočnosti je všetko inak.

Po dôkladnom preskúmaní sa totiž zistilo, že ide o piesočnaté duny naviate dvojsmerným vetrom. Vyplýva to z faktu, že všetky útvary nevybáčajú zo smeru svojho suseda a vytvárajú dokonalý symetrický obrazec. Na póloch planéty Zem takéto útvary nemáme šancu vidieť, pričom jeden z dôvodov je, že pri póloch dosahujú pohyby vzduchu (vietor) nulové hodnoty. Svoj názor na celú situáciu pridali aj geofyzici, tí zasa argumentujú nepravdepodobným podzemným pohybom.

Foto: Sciencealert.com