Tohtoročný turistický ošiaľ na Slovensku jednoznačne potvrdzuje, že príroda u nás je nádherná a naša malá krajina má svetu čo ponúknuť. Jedným z takýchto miest, ktoré u nás máme, je aj Kvačianská dolina pýšiaca sa hneď dvomi vyhliadkami.

Krása, ktorú nám naše malé veľhory, čiže Vysoké Tatry, ponúkajú, je povestná široko-ďaleko. Ročne do Tatier zavíta množstvo nielen domácich, ale aj zahraničných turistov, ktorí si z bezpečných turistických chodníkov vychutnávajú pohľad na tatranské scenérie. Lenže niektoré krásy tohto regiónu je možné vidieť, len ak človek zariskuje a z nie príliš bezpečného stanovišťa si pozrie to, čo je bežne skryté. Mnohí to poznáte a určite ste sa už snažili nakúkať z okrajov chodníkov alebo skalných masívov do roklín či kaňonov, ktoré sa v hĺbke tiahli celou dolinou. V posledných rokoch však šikovní dobrovoľníci obetovali svoj čas a vystavali pre turistov vyhliadkové plošiny, z ktorých sa človeku naskytá unikátny “vtáčí” výhľad na svet pred sebou. A takéto vyhliadkové plošiny sú aj v Kvačianskej doline na Liptove.

krásy Liptova

rozhľadne na SlovenskuPrečítajte si tiež:

TOP 22 najkrajších rozhľadní Slovenska!

 

Vyhliadka na Malom Roháči

Vyhliadky sú v Kvačianskej doline dve. Možno ste už videli fotografie s turistami stojacími na drevenom mostíku, vôkol ktorého sú mohutné stromy a jeden dokonca rastie (respektíve bol konštruktérmi vyhliadky ponechaný a zapracovaný do konštrukcie plošiny tak, aby nemusel byť zrezaný) cez prístupový drevený chodník vyhliadky. Z nej je pohľad do kaňonu naozaj silným zážitkom, ktorý si môžu vychutnať aj rodiny s deťmi bez toho, aby riskovali svoje životy. Táto vyhliadka bola postavená v roku 2013 a zaznamenáva samé pozitívne ohlasy, o čom svedčí aj množstvo fotografií kolojúcich po internete.

vyhliadka na Malý Roháč

vyhliadky na Liptove

Unikátna vyhliadka v mieste zvanom Kobyliny

Túto vyhliadku občianske združenie Oblazy dokončilo v minulom roku a ponúka bezpečný výhľad do sedemdesiat metrov hlbokého kaňonu, cez ktorý preteká rieka Kvačanka. Nachádza sa ešte pre vyhliadkou na Malom Roháči a jej jedinečnosť je v tom, že na konci vyhliadky sú ako podlaha použité kovové rošty, cez ktoré majú turisti možnosť bezpečne nazrieť do kaňonu pod sebou. No a vidieť pod nohami rieku Kvačanku alebo skalný masív, ktorý sa volá “Jánošiková hlava” (skalný útvar, ktorý akoby mal oči a nos, avšak vraj nie vytvorené ľudskou rukou), je veru geniálnym zážitkom.

vyhliadka v Kvačianskej doline

výhľad na Jánošíkovú hlavu

20160902_100604

inikátna vyhliadka v Kvačianskej doline

výhľad z vyhlaidky v Kvačanoch do kaňonu

Foto: Autorka