Zem a Slnko sme mohli vidieť na rôznych fotkách či videách. Teraz vám však predstavujeme najdokonalejšie videá našej planéty a našej najbližšej hviezdy s doteraz najvyšším rozlíšením!

Unikátne videá patria grafikovi Jamesovi Tyrwhitt-Drakeovi. Pri tvorbe videa o Zemi použil zábery z hydrometeorologickej družice Elektro-L (ruský satelit). Tie pospájal z pravidelných záberov Zeme s rozlíšením 11136×11136 pixlov a s použitím infračerveného žiarenia vznikajúcich každých 30 minút a nasnímaných za pomoci 121-megapixlového fotoaparátu.

Jednotlivé zábery sa, samozrejme, následne upravili tak, aby pôsobili na ľudské oko prirodzene. Rovnako sa manuálne upravili aj rozdiely medzi fotkami a spojili sa do jedného celku. Animácia prešla renderom do finálneho rozlíšenia 3840×2160. Týmto kusom práce tak vzniklo video našej planéty v doteraz  najvyššom 4K rozlíšením.

Zem bola snímaná v období od 15. do 19. mája ešte v roku 2011, kedy bol od nej satelit vzdialený 40 000 kilometrov a nachádzal sa nad Indickým oceánom.

James Tyrwhitt-Drake sa rovnako pričinil aj o tvorbu rovnako kvalitného „slnkového“ videa. Má takmer osem minút a zobrazuje 16 dní slnečnej aktivity vrátane záberov na najväčšiu slnečnú škvrnu za posledných 22 rokov – AR 2192. Počas tohto obdobia vzniklo viac ako 17 000 snímok, čo je viac než 72 GB dát zozbieraných družicou SDO NASA, ktoré opäť následne pospájal a upravil do podoby 4K videa.