Len pred pár dňami uplynulo 20 rokov od natočenia nesmrteľnej filmovej klasiky Matrix. Prvá časť trilógie zo sveta strojov spôsobila medzi ľuďmi nevídaný ošiaľ. Určite vás však prekvapí informácia, že ak by sa hneď na úvod niečo pokašľalo, tak by sa Matrix možno nikdy nedostal na plátna kín! 

Príbeh o počítačovom hackerovi Neovi, ktorý sa jedného dňa prebudí do najväčšej nočnej mory svojho života, je povinnosťou pre každého filmového fajnšmekra. Tento film prekročil hranice žánru sci-fi a dodnes je celosvetovo uznávaným, keďže v mnohých ohľadoch predbehol svoju dobu. V USA mal premiéru 31. marca 1999 a pre fanúšikov znamenal prelom nielen, čo sa týka efektov, ale aj prezentovaných myšlienok o zotročení ľudstva svetom strojov.

Matrix (1999) trailer

Prekvapí vás však informácia, že celý pôvodný rozpočet na film režiséri minuli už na jeho úvodnú scénu. Spočiatku totiž požadovali priblížne 60 miliónov dolárov, no od filmového štúdia Warner Bros. Pictures, dostali k dispozícií iba 10 miliónov. Sestry Wachowské (vtedy ešte bratia) sa však rozhodli zariskovať a vsadiť všetko na jednu kartu. Dúfali, že ak úvodnú scénu urobia veľkolepú, tak dokážu presvedčiť štúdio, aby im prihodilo ďalšie peniaze. A preto do nej investovali celých 10 miliónov, za ktoré mali natočiť plnú verziu Matrixu.

Tento risk sa vyplatil, keďže po zhliadnutí spomínanej scény boli zástupcovia Warner Bros. takí nadšení, že do rozpočtu naliali ďalších 50 miliónov. Vďaka tomu mohli natočiť film v pôvodnom znení a bez nejakých výraznejších zásahov do scenára. Ťažko povedať, čo by sa však stalo, ak by filmové štúdio úvodná scéna vôbec neoslovila. Pravdepodobne by sme boli ukrátení o tento skvelý kúsok, bez ktorého si históriu kinematografie už ani nevieme predstaviť!

Matrix úvodná scéna

Zdroj: Maxim.com | Foto|Video: YouTube