Leto je v plnom prúde, slnko pripeká, bez opálenia budete vyzerať ako socka. Aj keď trend opálenej kože pomaly upadá, stále je symbolom luxusu a zdravia… Bohužiaľ.

Hoci zo všetkých strán niekoľko rokov počúvame, aké je opaľovanie prospešné  a s kvalitným krémom bezpečné, odborníci sa zhodujú: Na opaľovaní nie je NIČ zdravé. Opálené telo sa často spája s ideálom krásy a zdravia, no so zdravím nemá naozaj nič spoločné. Práve naopak  ̶  opálená pokožka je pokožka poškodená radiáciou.

Samozrejme, od nikoho neočakávame, že bude celé leto zalezený doma za zatiahnutými závesmi. Slnku sa vyhnúť nedá a v menšom množstve má pozitívny vplyv na naše fyzické i psychické zdravie. Opekanie sa na priamom slnku niekoľko hodín denne či častá návšteva soláriek vám však môžu pekne znepríjemniť život. Už jedno spálenie počas detstva či dospievania výrazne zvyšuje riziko rakoviny kože. Navyše, ak sa budete pravidelne „slniť“, vaša pokožka bude o pár rokov pripomínať vysušenú slivku. A takéto slivky (na rozdiel od čerstvých a tekutých) teda sexy nie sú.

„Bezpečné“ opaľovanie

S opaľovaním je to trocha ako so se*om. Nemusíte „chytiť“ nič, alebo vás môže jeden „prešľap“ o pár rokov zabiť. Platí heslo: Bezpečnosť na prvom mieste, a keďže vedci ešte nevynašli obrí prezervatív chrániaci pred UV žiarením, v ktorom nebudete vyzerať ako… to, čo do prezervatívu bežne patrí, treba sa chrániť inak.

1. Namazať!

Pre väčšinu ľudí sú vhodné krémy s ochranným faktorom (SPF) 15. Čím vyšší faktor, tým dlhšie môžete zostať na slnku bez toho, aby ste vyzerali ako opečená slanina. Natierať by ste sa mali predtým, ako vyjdete von a znova po kúpaní. AK máte bledšiu kožu, ktorá sa opaľuje dočervena, siahnite po kréme s ochranným faktorom 30 a vyššie.

Neznamená to však, že ak sa cielene neopaľujete, natieranie pre vás nemá význam. Radiácia pôsobí na vašu pokožku, aj keď popíjate počas dňa kávu na letnej terase či trčíte v dopravnej zápche.

Kvalitný krém na opaľovanie sa dá celkom dobre využiť aj na lákanie slečien. Ponúknite nejakej kočke, že ju namažete svojím exkluzívnym krémom, mrknite na ňu očkom, usmejte sa, a ak odmietne, povedzte jej, že bude aj tak o pár rokov vyzerať ako sušená slivka!

2.Schovať!

Raz nám niekto povedal, že sa v tieni neopálime. Tri dni sme si na ten „tieň“ na zadku nemohli poriadne sadnúť. Nebuďte naivný (rozumej sprostý) – slnko si vás nájde! Vyhľadávajte tieň, na hlavu si šmarte klobúčik a pokiaľ nie ste práve vo vode, prehoďte cez seba tričko.

3.Podvádzať!

Ak sa nechcete cielene opaľovať, no stále túžite po hnedom tele, existuje zopár skratiek. Určite vám neodporúčame solárium. ZAKAZUJEME vám solárium! Po prvé: Čo ste vy nejaká lacná pipina, aby ste chodili do solária? Po druhé: Pamätáte si ešte na sušenú slivku?

V súčasnosti nájdete v obchodoch a lekárňach veľké množstvo samoopaľovacích prípravkov, ktoré vám zaručia prirodzené opálenie bez sexi oranžovo-hnedých fľakov. Skočte napríklad do lekárne a nechajte si poradiť od šarmantnej slečny za pultom.

4.Ututlať

Starostlivosť o pokožku pokračuje aj po opaľovaní. O to viac, pokiaľ sa vám podarilo „prihorieť“. Zbehnite si do lekárne po prípravok po opaľovaní s obsahom kyseliny pantoténovej, „nacápte“ si na seba studený jogurt a na spálené miesta si prikladajte uterák namočený v studenej vode. Okrem toho nezabúdajte na hydratáciu: Zvýšte príjem čistej vody a na chvíľu sa vykašlite na kofeínové nápoje.