Veľmi silný alkohol, ktorý určite každý pozná alebo o ňom aspoň počul. Ale pili ste skutočný absitn?

Pravý absint musí obsahovať „svätú trojicu“ byliniek a to palinu pravú, bedrovník anízový a fenikel obyčajný. Vo väčšine absintov ktoré dostanete kúpiť v nákupných centrách tieto bylinky nie sú alebo iba vo veľmi malom množstve. To, či je absint pravý zistíte aj pri jeho príprave.

Príprava absintu

Každý pravý absint sa pije s vodou a to približne v pomere 4:1. Nie je sa čo čudovať, veď 70 percentný alkohol by dal zabrať aj skúsenému pijanovi. Postup by sme mohli rozdeliť do troch krokov. Za prvé nalejeme absint do pohára. Potom položíme kocku cukru na špeciálnu absintovú lyžičku a v poslednom kroku lejeme veľmi pomaly, najlepšie po kvapkách, vodu na cukor. Naše „zelené monštrum“ sa začne s pravidla postupne zakalovať, čo je spôsobené práve „svätou trojicou“ byliniek a vodou, ktorá zvýrazní ich arómu a chuť. Na povrchu sa začne robiť zelená vrstva a jej zmiznutie signalizuje pripravenosť nápoju. Nech vás ani nenapadne piť drink naraz! Absint sa pije postupne a aj keď je zriedený s vodou, je stále príliš silný.

absinth-1

Reklamný trik, Thujon

Na fľašiach býva neprehliadnuteľným nápisom: podiel thujonu, k čomu udávajú, že „takéto množstvo by sa na Slovensku vlastne ani nemalo predávať“. Thujon v absinte vám neprinesie halucinácie, ani keby ste ho pili po litroch. Áno, sám thujon je jedovatý a vo veľkom množstve môže spôsobiť neobvyklé stavy, taktiež zničenie nervovej sústavy a kolaps pečene, ale toto množstvo by muselo byť asi 1000 krát väčšie ako bežný absint obsahuje. Takže nie, nevyberajte absint podľa obsahu thujonu, ten nemá nič spoločné s jeho pravosťou a kvalitou.

Medzi pravé absinty napríklad patria:

Absinthe St. Antoine

Untitled-20

Havels Alpen Absinth

Untitled-21

Absinth Hills Verte

Untitled-22

Oliva Absinthe              

Untitled-19 copy

Autor: Peter Tomašovič