Žijeme v celkom cool dobe. Vývoj moderných technológií napreduje míľovými krokmi. Ešte keby vedci vymysleli warp pohon, tak by sme už viac nemuseli Star Trek pozerať, ale mohli by sme ho žiť. Teraz sa ale trocha vráťme naspäť na Zem. Prvé funkčné laserové delo – nie je to science fiction ani testovací prototyp, no ide o serióznu ultramodernú zbraň.

AN/SEQ-3 Laser Weapon System, alebo skrátene XN-1 LaWS, je názov laserového kanónu, ktorý je súčasťou výzbroje USS Ponce – transportná loď amerického námorníctva. LaWS je vysoko energetická zbraň, ktorá momentálne slúži na obranu lode. Samozrejme, sa nejedná o prvé laserové zariadenie na svete, ale ide o prvú laserovú zbraň, ktorá prešla úspešným testovaním, a stala sa oficiálnou súčasťou zbraňového systému vojenského plavidla. Inými slovami – kapitán USS Ponce má povolenie v prípade núdze LaWS použiť.

Primárnym cieľom LaWS sú bezpilotné lietadla, resp. drony, pričom je schopné zneškodniť aj menšiu loď – namieri na motory a zneškodní ich. Nepriateľské plavidlo ostane na hladine bez pohybu. Medzinárodný dohovor OSN o konvenčných zbraniach zakazuje použiť túto zbraň proti človeku, môže sa používať výhradne proti vojenskej, respektíve nepriateľskej technike. LaWS je aj z ekonomického hľadiska mimoriadne efektívny, jeden výstrel stojí iba 59 centov.

Zdroj: YouTube.com | Foto: wikipedia.org