Meno Bernard Madoff je vo svetových finančných kruhoch už legendárnym. Tento chlap založil na počiatku 60-tych rokov firmu, ktorá z neho urobila jedného z najbohatších podnikateľov na Wall Street.

Mal povesť vynikajúceho obchodníka, ktorú si vybudoval počas svojho dlhoročného pôsobenia na finančnom trhu. Bohužiaľ nie práve čestným spôsobom. Keď v roku 1960 zakladal firmu s názvom Bernard L. Madoff Investment Securities, nikto netušil, o koľko peňazí svojich investorov pripraví. Možno bol aj on sám prekvapený tým, ako dlho sa mu podarilo udržať na vrchole pochybnej slávy. Táto firma totiž fungovala beztrestne až do roku 2008 a Madoff ako jej majiteľ spreneveril priblížne 65 miliárd dolárov! Bernie Madoff

Madoff, rovnako ako mnohí ďalší pred ním aj po ňom, využil tzv. Ponziho schému. Carlo Ponzi (na fotografii nižšie) bol finančníkom, ktorý medzi rokmi 1919-1920 oklamal priblížne 40 000 investorov, vďaka ktorým zarobil 15 miliónov dolárov. Jeho metóda je založená na princípe, v ktorom investori dávajú finančníkovi istý obnos peňazí za účelom ich zhodnotenia (zisku).

Takýmto spôsobom finančník postupne získava nových a nových investorov a peniaze tých, ktorí sa do schémy zapojili neskôr, dáva tým, ktorí sa do nej zapojili ešte pred nimi. Tento spôsob funguje dovtedy, pokiaľ podnikatelia neustále uskutočňujú nové vklady a nechcú tie pôvodné naspäť. V opačnom prípade nastáva krach celej firmy.

Carlo Ponzi

To sa presne stalo aj Berniemu Madoffovi, keď od neho v decembri 2008 investori požadovali 7 miliárd dolárov. Bernie sa s týmto problémom zveril svojím synom, ktorí však s vlastným otcom nemali zľutovanie a udali ho na polícií. V marci 2009 sa k podvodom priznal a v júli toho istého roku bol odsúdený na 150 rokov väzenia. Madoff podviedol obrovský počet klientov vrátane bánk, charitatívnych organizácií, investičných fondov, ale aj verejne známych ľudí (napr. režiséra Stevena Spielberga).

Mnoho z jeho klientov kvôli svojim neúspešným investíciám spáchalo samovraždu. Rovnako tak aj jeden z jeho synov Mark, ktorý bol tiež na muške vyšetrovateľov. Bernie Madoff oslávil v apríli tohto roku za múrmi jednej z amerických väzníc už 80 rokov. Dodnes poskytuje rôznym televíziám rozhovory o svojej kariére a vo väzenskom prostredí sa údajne spriatelil aj s ľuďmi z mafiánskych kruhov…

Bernie Madoff

Zdroj: Lidovky.cz, Britannica.com | Foto: Twitter, YouTube