Jeho meno je Swami Sivananda a je to indický mních. Podľa oficiálnych údajov z pasu sa narodil 8. augusta 1896. Ak sa dokumenty nemýlia, znamená to, že žil naprieč troma storočiami, prežil dve svetové vojny, niekoľko smrteľných epidémií a mnoho, mnoho ďalšieho. Aké sú jeho rady na dlhovekosť?

Swami sa v súčasnosti snaží získať oficiálny záznam do Guinessovej knihy rekordov, keďže podľa nej bol najstarším žijúcim mužom 116-ročný Japonec Jiroemon Kimura. Avšak vzhľadom na to, že dôveryhodné potvrdenie jeho veku od indických štátnych orgánov bude komplikované, možno sa tejto pocty nedožije.

2Sám Swami zhrnul tajomstvo svojej dlhovekosti do troch jednoduchých vecí: “Jóga, disciplína a celibát.” Opakujeme: CELIBÁT.

“Žijem jednoduchý a disciplinovaný život. Jem veľmi prosté veci – len varenú zeleninu bez oleja, bez korenín, ryžu a varený daal (druh strukoviny, pozn. prek.) s trochou zelených čili paprík.”

Podľa niektorých vyzerá Swami minimálne o 50 rokov mladší, než v skutočnosti je. Meria niečo pod meter šesťdesiat a napriek súčasnej publicite si aj naďalej žije prostý mníšsky život. Spáva na podložke na zemi a namiesto vankúša používa drevenú dosku.

Zdroj: nzherald.co.nz Foto: