Poznáte to. Ocinko kúpi bavoráčik, mamina zariadi byt a pekná ženská sa tam jednoducho nasťahuje. Boháčom sa dnes len tak ľahko nestanete, musíte sa ním narodiť. Avšak existujú výnimky, ktoré potvrdzujú, že aj z ničoho sa dá vybudovať pomerne pekné impérium. 

Oprah Winfrey

Sympatická moderátorka uvádzala populárnu Oprah Winfrey Show, je mnohonásobnou držiteľkou ceny Emmy, dokonca ju Akadémia nominovala aj na Oscara. Je považovaná za najbohatšiu Afroameričanku 20. storočia a najväčšiu filantropku všetkých čias. Narodila sa slobodnej mamičke a ako sama spomína, dlhé roky doma nemali vodovod či elektrinu.

Hodnota majetku: 3,1 mld. dolárov

Sledujte Manmagazin.sk aj na Instagrame — TU — 

Howard Schulz

Riaditeľ spoločnosti Starbucks je hlavou niekoľkotisícového kráľovstva káv v 73 krajinách. Najviac ho motivoval neúspech vlastného otca a neľahké pomery, v ktorých vyrastal. “To, o čo som sa snažil, bolo postaviť takú spoločnosť, v akej môj otec nikdy nemal šancu pracovať,” hovorí pre magazín People.

Hodnota majetku: 2,9 mld. dolárov

Ralph Lauren

Možno aj teraz máte na sebe jeho ikonickú polokošeľu. Známy návrhár ale nemal na oblečenie peniaze odjakživa a práve preto si povedal, že chce mať vlastné veci. “Táto energia ma nútila niečo zmeniť a dosiahnuť,” prezradil v rozhovore z roku 2002.

Hodnota majetku: 5,9 mld. dolárov

Larry Ellison

Len málo ľudí sa môže chváliť tým, že v jednej chvíli boli najbohatšími na celej planéte. Bývalý šéf Oraclu Larry Ellison však áno. V roku 2000 získal na krátko postavenie lídra v rebríčku svetových miliardárov, a to napriek tomu, že sa ho rodičia v detstve zriekli a v skromných podmienkach ho vychovávali teta so strýkom.

Hodnota majetku: 61,8 mld. dolárov

Kenneth Langone

Zo začiatku si zarábal len prostredníctvom brigád, jeho rodičia boli zaťažení hypotékou a nevedeli mu finančne prispieť na štúdium. Otec pracoval ako inštalatér a matka v jedálni. Ken si musel pomáhať sám, aby si zaplatil aspoň univerzitu. Dnes je z neho úspešný obchodník a investor, ktorý stál pri zrode Home Depot.

Hodnota majetku: 2,8 mld. dolárov

Sheldon Adelson

Predseda a výkonný riaditeľ Las Vegas Sands, najväčšej kasíno spoločnosti v Amerike, to tiež nemal na ružiach ustlané. Jeho rodina bola ukrajinsko-židovského pôvodu, pričom otec pracoval ako taxikár a mama viedla textilnú galantériu. Spolu s jeho ďalšími tromi súrodencami žila rodina Adelsonovcov v prenajatom jednoizbovom byte.

Hodnota majetku: 35,2 mld. dolárov

Alan Gerry

Podnikateľ a investor, ktorý sa nikdy nebál veľkých cieľov. Gerryho otec bol distribútor zmrazených potravín a často sa márne snažil zarobiť na živobytie rodiny. Svoju firmu BCI predal spoločnosti Time Warner v roku 1996 za 2,7 miliardy dolárov, z čoho jeho osobný zisk predstavoval 900 miliónov dolárov.

Hodnota majetku: 1,4 mld. dolárov

John Paul DeJoria

Zakladateľ firmy Patrón Spirits a spoločnosti na starostlivosti o vlasy Paul Mitchell Systems. Najprv predával vianočné karty, neskôr rozvážal noviny. Mladík si vedel zarobiť už od raného veku, no k väčším peniazom sa dostával postupne. Teraz svoje bohatstvo rozdáva, bol dokonca vyhlásený za filantropa roka.

Hodnota majetku: 3,3 mld. dolárov

Harold Hamm

Harold pochádza až z trinástich súrodencov, navyše ho nevychovávali jeho vlastní rodičia. Zakladateľ a výkonný riaditeľ ropnej spoločnosti Continental Resources dnes vlastní obrovský majetok a ako sám priznáva, nikdy by si nepomyslel, že sa mu podarí vybudovať takú dokonalú firmu.

Hodnota majetku: 10,1 mld. dolárov

J.K. Rowlingová

Rebríček uzatvára snáď najpopulárnejšia žena vo svete kníh. Samoživiteľku vytiahol z biedy až príbeh o Harrym Potterovi a ako v mnohých rozhovoroch priznáva, nikdy by si nepomyslela, že čarodejnícky svet zaujme natoľko, že dnes nebude vedieť, čo s peniazmi.

Hodnota majetku: 1 mld. dolárov

Foto: YouTube, Twitter | Zdroj: forbes.com