Hudobné nástroje nedokáže skrotiť ktokoľvek. Chce to dlhé roky tréningu, aby ste sa stali skutočným majstrom. Uznávaný novinár Malcolm Gladwell hovorí o tom, že človek sa stáva skutočným majstrom až vtedy, keď poctivo trénoval aspoň 10-tisíc hodín. Áno, talent je dôležitý, no bez tréningu sa nikto skutočným majstrom nestane. Talent treba neustále rozvíjať, keď ho prestanete pilovať, môže sa stať, že vás veľmi ľahko predbehne aj človek, ktorý ho má oveľa menej, no má lepší prístup k tréningu.

 

Bez tréningu to nejde

Len sa pozrite na futbalistov – keď prišiel Cristiano Ronaldo do Manchestru United bol to talent, no v počiatkoch na neho nadávalo aj veľa vlastných fanúšikov. On však tvrdo drel a teraz je jeden z dvoch najlepších futbalistov sveta. A naopak, Mario Balotelli, označovaný za jeden z najväčších talentov sveta, to so svojim prístupom dotiahol akurát tak na enfant terrible. Aj preto, keď chcete skrotiť hudobné nástroje, talent nestačí. Najprv je tréning, až potom ženy, víno a šou.

Ako sa začať učiť hrať?

Je jedno, či vás lákajú gitary, saxofóny či bicie, začiatky sú prakticky vždy rovnaké: zložité. Načo si klamať? Naučiť sa hrať na hudobný nástroj, nie je nič jednoduché, no po prvých mesiacoch, keď pochopíte základné princípy, to už pôjde dobre. Nájdite si niekoho, kto vás v hudbe inšpiruje. Nemusí to byť hneď vzor, stačí, keď to bude skvelý muzikant. Zistite si niečo o jeho začiatkoch, snažte sa učiť hrať jeho hudbu. Prečo? Pretože nie je nič horšie, keď hráte niečo, čo vás nebaví.

Nezničte susedské vzťahy

Aj keď sa stane hudba vašou vášňou, neničte hneď všetky susedské vzťahy. Pretože, keď cvičíte v bytovke, je veľmi jednoduché byť hlučný. Hlavne v panelákoch, kde sú steny z papiera. Preto sa zamyslite, či odhlučnenie bytu nie je dobrým riešením. Vy budete môcť cvičiť ako blázon a vaša milá suseda vás na druhý deň pozdraví. A s úsmevom. Nezabúdajte – tréning, tréning, tréning a až potom pódiá.