Život v minulosti nebol zrovna prechádzka ružovou záhradou, o čom svedčí aj fakt, že trest smrťou bol praktizovaný takmer na dennom poriadku. Vládcovia týchto čias sa predbiehali v tom, kto vymyslí ohavnejší spôsob odprevádzania poddaných na druhý svet. Jedným z najkrutejších bol bronzový býk tyrana Falarisa.

Typický staroveký despota vládnuci na Sicílii v rokoch 570 až 554 si mučenie priam užíval. Čím viac mučeník trpel, tým lepšie sa pán cítil. Jedného dňa dostal šialený nápad a prikázal dvornému remeselníkovi Perilausovi zhotoviť veľkého bronzového býka, ktorý bude slúžiť ako miesto surového týrania a napokon aj skonania vzdorovitého ľudu. Mal to byť zároveň aj hudobný nástroj a umelecké dielo. Perilaus poslušne zhotovil dutého býka s otváracími dvierkami na chrbte pre vloženie ľudskej obete a predložil ho mocnému tyranovi. Princíp tohto bezcitného výtvoru spočíval v zapálení a udržiavaní ohňa pod bruchom býka. Vnútri sa tak trestaný úbožiak doslova upiekol zaživa a jeho stony a bolestný krik vychádzali z úst bronzového zvera cez trúbu. Čiže toto dielo zastávalo aj funkciu hudobného nástroja.

sicilsky byk

Falaris bol z býka nesmierne nadšený a okamžite ho chcel aj odskúšať, ako prvý mu do rany padol nešťastný stvoriteľ tohto hrôzostrašného mučidla, Perilaus. Ten však neumrel priamo v býkovi, lebo tesne pred smrťou ho Falaris prikázal vytiahnuť a zhodiť z útesu.

Keďže karma je naozaj zdarma, aj ukrutný Falaris bol nútený zjesť si to, čo si navaril a nakoniec sám v strašných mukách skonal v útrobách bronzového kopytníka. Dodnes je sicílsky býk považovaný za najkrutejší spôsob mučenia vôbec.

Foto: Pierre Woeiriot – Phalaris, mysticshop.cz