Doba videopožičovní pominula. Kupovať si DVD kvôli tomu, aby ste si film pozreli jediný raz sa vám tiež nechce. Navyše, nové tituly na Slovensko prichádzajú s poriadnym oneskorením oproti svetovým premiéram. Aká možnosť ostáva? Pozrieť si film online. Každému hneď napadne, že je to nelegálne a zavrú vás „až zčernáte“. Možno ste doteraz nevedeli, že sledovať film na webe sa dá aj legálne a to tak, že si za pozretie jednoducho zaplatíte. Prekvapenie, však?

Platené služby

Voyo
Pravdepodobne najznámejšia služba plateného online obsahu. Primárne slúži ako archív programov TV Markíza, ale v ponuke má aj rôzne filmy, tých je však v porovnaní s konkurenciu málo. Staršie tituly je možné sledovať aj bezplatne. Novšie, ktoré však už určite boli vo vysielaní televízie, za poplatok. Úplné novinky na webe nenájdete ani keby ste vysypali celý mešec. Poplatky za prémiové filmy sa pohybujú v rôznych úrovniach, nie však viac ako 2,30 Eur za jeden film. Štandardné predplatné je vo výške 5,99 Eur mesačne. Služba je dostupná pre webové prehliadače, iOS a niektoré Smart televízie.

www.voyo.markiza.sk

Voyo

iTunes Store
iTunes je služba známejšia skôr pre majiteľov zariadení od Apple. Slúži k nákupu hudby, ale aj filmov a ich online sledovania. Pri filmoch máte na výber dve možnosti. Zapožičanie na 30 dní za približne 5 Eur v závislosti od vybraného titulu, alebo priamo zakúpenie filmu, kedy ostane uložený na vašom disku už navždy. Zakúpenie je približne trojnásobne drahšie ako požičanie. Cena závisí aj od kvality, čiže nižšia je logicky lacnejšia ako film v HD. Sledovať SD film na Retina displeji však asi nechcete. K väčšine filmov sú dostupné české aj slovenské titulky, navyše mnohé tituly nájdete už nadabované v rovnako českom alebo slovenskom dabingu. Služba je dostupná pre všetky zariadenia Apple, rovnako však aj pre Windows cez aplikáciu iTunes. Mimochodom, aplikácia iTunes od Apple je najsťahovanejším programom pre Windows :).

www.apple.com/sk/itunes/

itunes

Topfun
Portál Topfun možno s trochou nadhľadu považovať za konkurenta Voyo, nakoľko funguje pod krídlami televízie Joj. Pri Topfun máte znovu viacero možností. Prvou je požičanie konkrétneho filmu, o ktorý máte záujem. Zapožičanie jedného titulu stojí od 1 Eura do 2,10 Eur. V ponuke sú aj mesačné balíčky, konkrétne dva. Lacnejší Topfun Start stojí 2 Eurá na mesiac a zahŕňa 50 filmov. Balík Topfun Nonstop stojí 8 Eur na mesiac a ponúka prístup k celému obsahu webu, vrátane HD a Full HD filmov.
Služba je dostupná prakticky pre všetky zariadenia od webových prehliadačov až po systémy iOS a Android.

www.topfun.joj.sk

topfun

Dobrovoľne platená služba

Ulož.to Live
Ulož.to Live spolupracuje so službou 31s. Ide o akýsi kompromis medzi sprístupnením plateného a neplateného obsahu. Ako to funguje? Pred začiatkom a po konci filmu sa vám na 31 sekúnd zobrazí QR kód. Presmeruje vás na stránku, kde môžete dobrovoľne zaplatiť za sledovanie filmu. Kto tak urobí, to nevieme. Kvôli neistému zárobku z projektu sa do neho nedostalo veľké množstvo filmov.

http://uloz.to/live/31s

ulozto live

Bezplatné sledovanie filmov

YouTube
Bezpochyby najznámejší portál na sledovanie videí na webe. Možno ste však nevedeli, že na YouTube je možné nájsť aj kopu filmov, obvykle staršie snímky v nižšej kvalite, ktoré nikto nenahlásil za porušovanie autorských práv. Za sledovanie filmu na YouTube vás určite nikto stíhať nebude. Prinajhoršom si ho pozriete iba raz, pretože sa v krátkej dobe stratí. Držíme palce pri hľadaní.

www.youtube.com

youtube

YouTube Movies
Nie, neopakujeme sa. YouTube Movies je samostatná časť webu YouTube, na ktorú sú zámerne a plne legálne umiestňované filmy. Nečakajte však žiadne populárne snímky z kín, skôr menej známe a alternatívne kúsky, ktoré inde neuvidíte, vrátane filmov z Bollywoodu a Kollywoodu.

YouTube.com/movies

youtube movies

Najfilmy
Portál Najfilmy.sk je klasickým príkladom webu, kam zablúdite, ak si vyhľadávate online filmy, prípadne seriály. Obsahuje veľké množstvo filmov, často aj novinky. Nie je však webom s vlastnou a overenou databázou. Vždy vás presmeruje na server tretej strany, kde môžu byť filmy rôznej kvality, pôvodu, legálnosti, aj prídavného obsahu, o ktorý nemáte záujem. Každý tvorca filmov tvorí snímku aj s cieľom zarobiť. Keď sa preklikáte k populárnemu filmu zdarma, nemusí to byť vždy úplne v poriadku.

www.najfilmy.sk

najfilmy

Veríme, že vám stručný prehľad webov sprístupňujúcich filmy pomôže obohatiť váš kultúrny život aj z domu. Možností je veľa, najlepšie je zaplatiť, nie každému to ale vonia. Stále viac sa rieši aj legálnosť sledovania filmov na neplatených stránkach. Či to ide i úplne legálne, je otázne. Je iba na vás, akú cestu si zvolíte. My určite odporúčame tú správnu, legálnu, čiže platenú. Zadarmo ani kura nehrabe. Ak chcete na obed poriadne kura, nie iba ohrýzať kosti, treba kuriatko kŕmiť. Rovnako treba zodpovedne pristupovať aj k filmovému odvetviu. Rozpočty filmov a seriálov sa často šplhajú k stovkám miliónov Eur, tieto peniaze je potrebné získať späť v tržbách. Ak si všetci film stiahneme, nebude z čoho točiť ďalšie kúsky a nebude, žiaľ, ani čo sledovať. Buďme preto zodpovední a zaplaťme si za film rovnako, ako platíme za chlieb, či naftu.