
Kto by nepoznal známe puzzle, ktoré dobyli svet. Papierová skladačka, ktorou najväčšou chybou je, že veľmi ľahko môžete stratiť jeden diel. A predstavte si to, že ste akurát zložili puzzle 5000 a chýba vám posledný kúsok. Slabší srdcový kolaps je na mieste. Ale viete o tom, že puzzle neslúžili vždy iba ako zábavka? Chcete sa dozvedieť, na čo pôvodne slúžila táto skladačka? Čítajte ďalej.
Druhá polovica 18. storočia
Puzzle majú už viac ako 250 rokov a pritom v počiatkoch vôbec neslúžili na to, na čo dnes. Pôvodný účel nebol iba zabávať, ale aj učiť. Už vtedy vedeli, že škola hrou je veľmi dôležitá. Okolo roku 1760 britský kartograf John Spilsbury vyrezal prvé puzzle. Nebolo z kartónu či papiera, ale z dreva. Bola to drevená doska s mapou sveta. Z tejto mapy boli vyrezané niektoré štáty a deti mali nájsť správne miesto konkrétneho štátu. Takto sa Spilsbury rozhodol naučiť deti zemepis. Šikovný nápad, čo poviete? Vtedy ešte netušil, akým smerom sa bude uberať jeho vynález. A už vôbec by mu nenapadlo, že dnes sa budú vyrábať aj 3D puzzle.
Interaktivita je veľmi dôležitá
Aj Spilsbury vedel a vedel to aj Ján Amos Komenský, že škola hrou je veľmi dôležitá. Snažil sa zapojiť deti do učenia, aby len ticho nepočúvali a nepozerali sa, ako im on ukazuje na mape, kde sa nachádza Španielsko. Takto si to vyskúšali v praxi a samy umiestnili Španielsko na správne miesto. Teda mohli aj na nesprávne, ale aspoň sa poučili. Aj preto je dnes na vyučovaní interaktívna tabuľa taká obľúbená. Nielen medzi deťmi, ale aj učiteľmi. Lebo učitelia vidia, že vďaka nej dokážu deti naučiť viac. A čo vy, ako budúci či súčasní otcovia, už viete, akým spôsobom budete vychovávať svoje deti? Zvoľte školu hrou, nielenže sa deti zabavia, ale hlavne sa naučia nové veci s radosťou.