Ak ste podľahli fenoménu selfíe fotiek, podľa výskumu ste tak trochu psychopat.

Ešte pár rokov dozadu, keď sme chceli byť na fotke, museli sme vždy niekoho požiadať, aby nás cvakol. Dnes je všetko inak a vieme sa odfotiť aj bez toho, aby sme otravovali iných ľudí. Stačí nám k tomu mobil s prednou kamerou, pričom tí náročnejší už používajú aj selfie paličku.

Tento aktuálny fenomén sa stal aj predmetom výskumu v americkom Ohiu, kde vedci zistili, že muži obľubujúci selfie (vlastné) majú zvýšenú náchylnosť k psychopatickým sklonom v porovnaní s ostatnými mužmi.

Vo výskumnej vzorke sa nachádzalo 800 mužov vo veku od 18 do 40 rokov. Respondenti mali za úlohu vyplniť dotazník týkajúci sa používania sociálnych sietí. Výsledky ukázali, že selfie maniaci a rovnako aj tí, ktorí trávia čas upravovaním fotiek pred tým, než ich nahrajú na internet, sú omnoho väčší narcisy než obyčajní chlapi, ktoré takéto záležitosti nemajú v náplni svojho dňa. S množstvom pridávaných fotiek sa zároveň zvyšuje ich túžba po spätnej väzbe od ostatných užívateľov sociálnych sietí, čo ich, motivuje k ďalšiemu tvoreniu selfíčiek.

Vedúca výskumu, profesorka Jesse Fox, na margo psychopatických sklonov vysvetlila, že muži, ktorí si radi robia selfie fotky, samozrejme, nie sú šialení vrahovia, ale všetky typy osobnosti sa „zmestili“ do rozmedzia normálneho správania.

Výskum sledoval aj to, ako súčasná kultúra sociálnych sietí ovplyvňuje správanie muža. Výsledky potvrdili, že väčšina chlapov má mierny komplex kvôli dokonalým telám a ideálnym tvarom, ktoré sa zobrazujú na internete, čo môže časom viesť až do štádia sebapoškodzovania. To je dôkazom, že problémy súvisiace s krásou a krivkami tela trápia nielen ženy, ale aj mužov.

Zdroj: metro.co.uk