Taliansky najvyšší súd nedávno potvrdil platnosť manželstva medzi dvoma ženami, ktoré sa pred rokmi zosobášili ešte ako heterosexuálny pár.

Alessandro a Alessandra z talianskej Bologne sa zoznámili ako tínedžeri a po niekoľkoročnej známosti uzavreli manželstvo. Partnerka dlho nemala ani potuchy, že jej muž skrýva bolestné tajomstvo. Až po niekoľkých rokoch spolužitia sa jej zdôveril so svojim problémom a tiež prianím zmeniť se*uálnu identitu.

Pre Alessandru prišla táto správa ako blesk z jasného neba a nejaký čas trvalo, kým sa s tým vyrovnala. Napriek všetkým rizikám, predsudkom a problémom sa však rozhodla svojho muža neopustiť, ale byť mu v tejto delikátnej chvíli oporou. Absolvovala s ním prehliadky, psychologické pohovory, podporovala ho v ťažkých momentoch a nakoniec s ním vycestovala do Thajska, kde sa podrobil zložitej operácii. Z Alessandra Bernaroliho sa stala Alessandra a všetky problémy sa zdali byť zažehnané, až kým si už ako žena nešiel vyzdvihnúť doklady. Ukázalo sa, že úrady manželstvo anulovali, keďže by sa jednalo o zväzok dvoch osôb rovnakého pohlavia, ktoré talianska legislatíva neuznáva. Začal sa teda nový boj o manželstvo.

alessandra b.-crop

Kým premenu z muža na ženu absolvoval Alessandro v súkromí, tentoraz pre dosiahnutia svojho cieľa vyšiel na verejnosť. Protestoval v uliciach, na sociálnych sieťach, vystúpil v televízii. Poukazoval na fakt, že napriek zmene se*uálnej identity nikdy nemienil opustiť svoju manželku, ktorú stále miluje a ani ona nikdy nechcela rozvod. Boj s úradmi a súdne ťahanice trvali sedem rokov, no dnes si môžu obe Alessandry vydýchnuť. Najvyšší súd konštatoval, že štát nemôže nikomu nanucovať rozvod. Konštatuje tiež, že platnosť ich manželstva bude zachovaná, až kým legislatíva neprijme iné alternatívne podoby zväzkov pre osoby rovnakého pohlavia porovnateľné s právami a povinnosťami manželov.

Autor: Katka Žáková | Foto: facebook